21 Eylül 2004 Salı 00:00
Hazreti İlyas ve Elyesa
Hazreti Musa'dan sonra gelen Peygamberlerin tamamı, zaman geçtikçe unutulan Tevhit akidesini insanoğluna tebliğ etmek üzere görevlerindirmiştir.

Musa aleyhisselâmın vefat etmesinden sonra onun yerine peygamber olan Yûşâ aleyhisselâm Şam'ı fethetmiş ve burayı İsrailoğulları kabileleri arasında taksim etmişti. Bunlardan bir kabile halkına da Ba'lebek ve mülhakatı düşmüştü. Hazreti İlyas ise, bu kabile halkına peygamber olarak gönderilmişti. Ba'lebek halkı üzerinde o zaman hükümran olan putperest hükümdar, tebasını zorla putlara tapmaya teşvik ederdi. O hükümdarın Ba'l adında bir putu vardı. Putun bulunduğu şehrin adı önceleri "Bek" idi. Sonraları bu meşhur putun adı ile her iki isim terkib edilerek bugün mevcut olan şehre Ba'lebek denilmiştir.

Allahü Teâlâ, İlyas aleyhisselamın İsrailoğullarını davetini yüce kitabında mealen şöyle buyurur:

"Şüphesiz ki, İlyas da gönderilen peygamberlerdendir. Habibim yâd et, o zaman ki : o, kavmi İsrail oğullarına : 'Ey kavmim! Aklınızı başınıza top~|~layıp Allah'tan korkmuyor musunuz? Siz yaradılanların en güzel ve büyüğü olan Allah'a ki, O, hem sizin Rabb'inizdir, hem de sizden önce gelip geçen babalarınızın Rabb'idir, ibadeti bırakıp da Ba'l adlı puta ibadet mi edersiniz?' demişti de. kavmi onu yalanlamışlardı. Bu sebeple İlyas'ın kavmi, içlerinden temiz yürekli kullar müstesnâ olmak üzere azâba hazır edilmişlerdir.! Kendisinden sonraki nesiller arasında İlyas adında da biz, güzel bir ün bıraktık! Tarafımızdan saadet ve selamet İlyas üzerine olsun! İşte bize sözüyle, özüyle bağlı olanları selâmımızla taltif eder, güzel ünle mükafatlandırırız. Çünkü o, bizim mühim kullarımızdandır."

İlyas aleyhisselam bu şehrin halkını Allahü Teâlâ'ya ibadete ve ona ortak koşmamaya davet ederdi. Daha sonra bu zalim hükümdarın gadrine uğrayan İlyas aleyhisselam, nihayet kaçar ve köylerde gezerek Allah'ın dinini öğretir ve şekilde gizli yaşardı. Hazreti İlyas bu seyahati sırasında bir köye uğramıştı. Bu köyde İsrail oğullarından bir kadının hanesine sığındı. Misafir olduğu kadının Elyesâ İbni Ahtub adlı ve hasta bir çocuğu vardı. Kadın çocuğuna okutmak için Hazreti İlyas'ı evinde gizledi. İlyas aleyhisselâm da çocuğa dua etmiş ve Allah'ın izniyle şifa bulmuştu. Bunun üzerine Elyesâ, Hazreti İlyas'a îman edip kendisinden ayrılmamış ve İlyas aleyhisselâmın vefatından sonra İsrail oğullarına peygamber olarak gönderilmiştir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.