23 Eylül 2006 Cumartesi 00:00
Her Gün Kur'ân'dan Bir Miktar Okumak

Her gün Kur'ânı Kerîm'den bir miktar okuma ibâdetimiz olmalıdır.

~|~


Rasûli Ekrem sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz: "Kur'ân okuyan mü'min turunca benzer. Hem kokusu güzeldir, hem de tadı güzeldir. Kur'ân okumayan mü'min hurmaya benzer; kokusu yoktur, tadı güzeldir. Kur'ân okuyan münafık fesleğen çiçeği gibidir; kokusu güzeldir, fakat tadı acıdır. Kur'ân okumayan münafık da Ebû Cehil karpuzu gibidir; hem kokusu yoktur, hem de tadı acıdır." (Buhârî, Müslîm, ibni Mâce.Tirmîzî)
Rasûli Ekrem sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz bir başka hadîsi şeriflerinde şöyle buyuruyorlar:
"Sizden birisi Cenâbı Hakk ile münâcaat ve mükâlemeyi (O'na yalvarıp, O'nunla konuşmayı) severse, huzûr-i kalb ile Kur'ân okusun." (Kenzüiirfan s: 65, Ebû Nuaym'ın Hilye'sinden)
Diğer bir hadîsi şerîfte de: "Ümmetimin efdal ibâdeti, Mushafı şerîf'e bakarak, tilâveti Kur'ân etmesidir" buyuruluyor. (Kenzü'lirfan s. 65 Câmiü'sSağîr)
Kur'ânı Kerîm'i Usûlünce Okumalı
 Kur'ân-ı Kerim'i; tilâvetini ve harflerini doğru telaffuz ederek ve de mânâsını düşünerek okumalıyız.

Fâtiha-i Şerîf
Rasûli Ekrem sallâllâhu aleyhi ve sellem buyuruyorlar: "Ey Câbir! Sana nazil olan Kur'ân sûrelerinin en hayırlısını haber vereyim mi? Fâtihatü'l-Kitâb.. Onda her derdin şifâsı vardır."

İhlası Şerif
Ebû Saîd el-Hudrî radıyallâhu anh'den rivayet olunduğuna göre bir kişi, öbür kişinin bütün gece tekrarlayarak "Kulhüvellâhu Ehad.."sûresini okuduğunu işitir. Sabah olunca Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem'e gider. Ve o şahsın bütün gece İhlâs okumasını azımsayarak, durumu Rasûli Ekrem'e arz eder. Rasûlullâh da cevaben:
"Hayatım yedi kudretinde (kudret elinde) olan Allâh'a yemin ederim ki, bu sûreyi okumak, bütün Kur'ân'ın üçte birisine muâdildir." buyurur. (Tecrîdi Sarîh Tercemesi 11 / 234)

Yatarken Okumak
Nebiyyi Ekrem sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
"Uyku için yatağa yatarken evvelâ Fatiha, sonra İhlâsı şerif okursan, ölümden başka her şeyden emîn olursun."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137