05 Haziran 2010 Cumartesi 00:00
?Her Peygamberin dostu vardır, Benim de dostum Ali
Ebu Zer Gıfari, Resulüllah'ın şöyle dediğini nakletmiştir:"Her peygamberin bir halili (dostu) vardır. Benim halilim de Ali'dir." (1001 Hadis Işığında İmam Ali, A.R. Sabiri; İhkakül Hak c. 4, s. 223). ~|~

 

İbn-i Abbas, Resulüllah'ın Ali'ye şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:"Sen, Benim kardeşim ve arkadaşımsın." (1001 Hadis Işığında İmam Ali, A.R. Sabiri; El-İstiab c.3, s. 1098). "Kardeşlerimin içinden en çok sevdiğim Ali b. Ebi Tâlib, amcalarımın içinden en çok sevdiğim Hamza'dır." (1001 Hadis Işığında İmam Ali, A.R. Sabiri; El-Emali, Şeyh Sâduk s. 444).
"Ali, Benim habibimdir." (1001 Hadis Işığında İmam Ali, A.R. Sabiri; İhkakül Hak c. 15, s. 526 ).
İmam Câfer-i Sâdık'tan rivayet edildiğine göre, Resulüllah, ölümü ile sonuçlanan hastalığında yanındakilere hitaben buyurdu ki:"Bana 'halilimi' (dostumu) çağırın." (Resulüllah'ın zevcelerinden Hafsa ve Aişe) babalarının peşine adam saldılar. Resulüllah onları gördüğünde yüzünü çevirdi ve tekrar, "Bana halilimi çağırın" buyurdu. Ali'yi çağırmak için gittiler. O'nu görür görmez üzerine kapandı ve O'nunla konuşmakla meşgul oldu. Hz. Ali dışarı çıktığında o iki kişi yanına gelip şöyle dediler: "Halil'in seninle ne konuştu?" Hz. Ali şu cevabı verdi: "Bana bin kapıdan bahsetti ki, her kapı da bin kapıyı açmakta?" (1001 Hadis Işığında İmam Ali, A.R. Sabiri; El-Kâfi c. 1, s. 296).
Hz. Ümmü Seleme'den şöyle nakledilmiştir:Resulüllah'ın vefatı ile sonuçlanan hastalığında bir ara şöyle buyurdu: "Halilimi Bana çağırın." Aişe babasının peşine adam gönderdi. Babası geldiğinde Allah Resulü yüzünü kapatıp tekrar, "Bana halilimi çağırın" buyurdu. Ebu Bekir geri döndü. Bu sefer Hafsa babasının peşine adam saldı. Babası geldiğinde yine Allah Resulü, yüzünü kapatıp, "Bana halilimi çağırın" buyurdu. Ömer de geri döndü. Hz. Fâtımâ, Ali'nin peşine adam gönderdi. Ali geldiğinde Allah Resulü kalktı ve Hz. Ali içeri girdi. Sonra Resulüllah, O'nu örtüsünün altına aldı."
Hz. Ümmü Seleme şöyle devam etti: "Hz. Ali dedi ki: Resulüllah Bana bin hadis anlattı. Öyle ki Ben de terledim, Resulüllah da. O'nun teri Benim üzerime aktı, Benim terim de O'nun üzerine..." (1001 Hadis Işığında İmam Ali, A.R. Sabiri; El-İhtisas s. 279).

İmam Ali, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100