14 Mart 2014 Cuma 00:01
‘Her zayıfın sığındığı yer benim’
Ebû Tufeyl’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Ben Ali’yi (a.s.) gördüm ki yetimleri çağırıp onlara bal yedirerek onlara muhabbet ediyordu; öyle ki dostlarından bazısı keşke ben de yetim olsaydım demişti.” (Bihârü’l-Envâr, c.41, s.29).
Senetli bir şekilde Ebû Basîr’den o da İmam Ca’fer es-Sâdık’tan (a.s.) rivâyet etmiştir ki; Emirü’l-Müminin (a.s.) şöyle buyurdu: “Hidâyet edici ve hidâyet edilen benim. Yetimlerin babası ve dulların ve miskinlerin eşi benim; benim her zayıfın sığındığı ve her korkanın emniyet bulduğu yer…” (El-İhtisâs, s.242).
Zeydü’ş-Şehhâm İmâm Ca’fer es-Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakletmiştir: “Ali (a.s.) kendi el emeğinden kazandığı malla bin köle azâd etmiştir.” (El-Mehâsin, c.2, s.624; Bihârü’l-Envâr, c.41, s.43; Hilyetü’l-Ebrâr, c.1, s.362; El-Kâfî, c.5, s.76; El-Ğârât, c.1, s.92).
Zürâre İmam Muhammed Bâkır’dan (a.s.) şöyle nakletmiştir: “Adamın birisi Emirü’l-Müminin Ali’nin (a.s.) bir çekirdek yükünün üzerinde oturduğunu gördü ve, ‘Şu altındaki de nedir ey Ebe’l-Hasan?’ diye sordu. İmam (a.s.), ‘Allah isterse yüz bin hurma ağacı’ buyurdu. 
Ali (a.s.) onların hepsini ekti ve bir tanesi dahi boşa gitmedi.” (Bihârü’l-Envâr, c.41, s.58; Hilyetü’l-Ebrâr, c.1, s.362).
İbn De’b’den şöyle rivâyet edilmiştir: “Ali (a.s.) üç yüz hurma çekirdeğinin bulunduğu bir yük taşıyordu. ‘Bunlar da nedir?’ diye sorduklarında, ‘Allah isterse, üç yüz bin hurma ağacıdır’ buyurdu. İmam (a.s.) Yenbu mıntıkasına ait olan bu hurma çekirdeklerinin hepsini dikti ve bir tanesi dahi zayi olmadı.” (El-İhtisâs, s.152).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.