09 Haziran 2014 Pazartesi 00:01
Hesapsız cennete giren kullar
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki:
"Şunu bilin ki kim Ali'yi severse, hesaptan, teraziden ve Sırât'tan amanda kalmış olur." (Bihârü'l-Envâr, c.27, s.115). 
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu:
"Bilin ki Ali'yi seven kimse, göklerde ve yerde 'Allah'ın (muhabbetinin) esiri' olarak adlandırılır!" (Fezâilü'ş-Şîa, s.4; Bihârü'l-Envâr, c.27, s.115).
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurduu:
"Bilin ki kim Ali'yi severse, 'Allah'ın yeryüzündeki emini' olarak adlandırılır. (Esrârü'ş-Şehâde, s.241).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki:
"Şunu bilin ki kim Ali'nin sevgisi üzere ölürse, ben cennet konusunda onun için kefilim." (Esrârü'ş-Şehâde, s.241).
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki:
"Bilin ki kim Ali'yi severse, onun için ne bir divan kurulur, ne de bir terazi; ona şöyle hitap edilir: Hesapsız olarak cennete gir!" (Bihârü'l-Envâr, c.27, s.115).
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu:
"Kim Ali'yi severse, muhakkak ki Beni sevmiştir ve kim de Beni severse, hiç kuşkusuz Allah'ı sevmiştir." (Mülhakât-u İhkâki'l-Hak, c.21, s.321).
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu:
"Bilin ki bir kimse Ali'yi severse, bedenindeki her damarın sayısınca Allah ona bir huri verir; ailesinden seksen kişi hakkında şefaat etme hakkına sahip olur; cennette, bedeninin her kılına karşılık ona bir huri ve bir şehir verilir." (Fezâilü'ş-Şîa, s.3; Bihârü'l-Envâr, c.27).
Sadaka b. Musâ, İmam Musâ Kâzım'dan (a.s.), o da babası İmam Ca'fer-i Sâdık'tan (a.s.), o da Câbir b. Abdullah Ensârî'den şöyle nakletmişlerdir: 
"Benim, ümmetim için, Ali konusunda beslediğim umut, aynı 'La İlahe İllallah'a beslediğim umut gibidir." (Bişâretü'l-Mustafâ, s.145).
Ebû Bekr Abdullah b. Abdurrahman diyor ki, Osman b. Affân'dan duydum; o da diyor ki, Ömer b. Hattâb'dan duydum; o da diyor ki, Ebû Bekr b. Ebî Kuhâfe'den duydum; o da diyor ki, Resûlullah'tan (s.a.a.) duydum ki şöyle buyuruyordu: 
"Hiç şüphesiz Allah, Ali b. Ebî Tâlib'in yüzünün nurundan bir çok melekler yaratmıştır ki (Allah'ı) tesbih ve takdis ediyorlar ve bunun sevabını, onun ve evlatlarının sevenleri için yazıyorlar." (İhkâkü'l-Hak, c.6, s.115).
Resûlullah'tan (s.a.a.) nakledilen bir hadiste şöyle geçmektedir: 
"Bilin ki, kim Ali'yi severse, Allah ona sıddıklar, şehitler ve sâlihlerle birlikte Arş'ının gölgesinde yer verir ve onu Kıyâmet gününün büyük dehşetinden ve korkunç sahnelerinden korumaya alır." (Bihârü'l-Envâr, c.27, s.114; Esrârü'ş-Şehâde, s.241).
Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu:
"Bilin ki, kim Ali'yi severse, Allah onun kitabını (amel dosyasını), sağ eline verir ve onu peygamberler gibi sorgular. Bilin ki, kim Ali'yi severse, Kevser'den içmeden, Tûbâ ağacının (meyvesinden) yemeden ve cennetteki yerini görmeden dünyadan çıkmaz." (Bihârü'l-Envâr, c.27, s.114; Fezâilü'ş-Şîa, s.2).  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137