23 Eylül 2008 Salı 00:00
Hıristiyanlığı yaymak Papalığın tek gayesi
Vatikan'ın kararlarında dikkati çeken hususlar şunlardır:
1. Konsil, diyalog fikrini ifade ederken Katolik prensiplerinden taviz vermemiştir.
2. Diyalog, konsil kararlarında Papa tarafından kurtarıcı misyonun başarıyla yerine getirilmesi ve kilise ile dünyanın manevî irtibatının sağlanması için bir metot olarak açıklanmıştır. ~|~

 

3. Konsil, ilahî gerçeğin kilise dışında da bulunabileceğini vurgulamıştır. Ki bu oldukça dikkat çekicidir. Zira kilisenin dışında ilahî gerçek kabul etmeyen Katolik kilisesi, konsil kararlarından anlaşıldığı üzere diğer dinlerde de ilahî gerçeklerin muhtemelen bulunabileceğini kabul etmiştir. Ancak bunlar olsa olsa ilahî gerçeğin kırıntılarıdır. Ve bu ilahî gerçek kırıntıları İncil'in mesajı sayesinde olgunlaştırılabilir. Kiliseye göre, kilise dışında kurtuluş mümkün olsa da bu ancak Mesih'le mümkündür.
4. Konsilde, kilisenin misyoner karakteri Lumen Gentium yasasında bir kere daha teyit edilmiştir. Zira İncil'de beyan edildiği üzere Mesih havarilerini "öyleyse gidin ve bütün insanları baba, oğul ve kutsal ruh adına vaftiz edin. Size emrettiklerime uymayı onlara öğretin ve eğitin. İşte dünyanın sonuna kadar bütün günler sizinle beraber olacağım".100 diyerek göndermiş ve kilise de bu misyonu yüklenmiştir. Hıristiyanlığı yaymak, yani misyoner faaliyetlerini icra etmek kilise için ilahî bir hizmet olarak telakki edilmektedir. Lumen Gentum "kilise hakkındaki dogmatik yasa" mevcut olmayan yerlerde cemaatler tam anlamıyla kuruluncaya ve bunlar İncil'i yayma görevini sürdürecek hale gelinceye kadar misyonerleri göndermeye devam edeceğini vurgulamıştır.
5. II. Vatikan Konsili birçok dokümanında İncil'in yayılmasının gerekliliği üzerinde durmuştur. Aynı zamanda İncil'in dünyaya uygun bir tarzda, Mesih'i örnek alarak sunulmasının zarureti de işaret edilmiştir.
6. Kilisenin misyoner faaliyetleri ile ilgili kararı olan Ad Gentes 13?1 numaralı kararında Hıristiyan olmayanların Hıristiyanlığa döndürülmesinin gerekliliğine işaret edilmekte, 39?1 nolu kararda da İncil'in Hıristiyan olmayanlar arasında yayılması istenmektedir. 41?7 nolu karar Hıristiyan olmayan çevrelerde, memleket ve toplumlarda yaşayan halkın; İncil'in mesajının açıklanması ve sakramentlerin muhafaza edilmesi suretiyle özendirilmesinden bahsedilir.

Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137