14 Ağustos 2014 Perşembe 00:02
Hüccetin varlığı mü’mine delildir
Ahvel, şöyle rivayet etmiştir:
Zeyd b. Ali b. Hüseyin gizlendiği sıralarda beni çağırdı. Bunun üzerine yanına gittim. Bana dedi ki: “Biz Ehl-i Beyt’ten biri, senden yardım istese, onunla birlikte başkaldırır mısın?”
Dedim ki: “Eğer baban ve kardeşin olursa, onlarla birlikte başkaldırırım.”
Bana dedi ki: “Ben başkaldırmayı ve şu kavim (Emeviler)’le savaşmayı istiyorum. Sen de bana katıl.”
Dedim ki: “Sana kurban olayım. Bunu yapamam.”
Dedi ki: “Kendini bana tercih mi ediyorsun?”
Dedim ki: “Benim bir canım vardır. Eğer yeryüzünde bir hüccet varsa, seninle birlikte hareket etmeyen kurtulur, seninle birlikte hareket edense helak olur. Eğer yeryüzünde Allah’ın bir hücceti yoksa seninle birlikte hareket etmeyenle seninle birlikte hareket eden birdir.”
Bana dedi ki: “Ey Ebu Ca’fer, ben babamla birlikte sofrada otururdum. Babam bana yumuşak etten lokma yapar ve sıcak lokmayı benim için soğuturdu. Bunu bana acıdığı, şefkat duyduğu için yapardı. Beni sıcak lokmanın ateşinden koruyan babam, cehennem ateşinden korumaz mıydı? Sana dini haber verecek de bana haber vermeyecek mi?”
Dedim ki: “Sana kurban olayım. Cehennem ateşi hususunda sana acıdığı için haber vermemiştir. Senin kabul etmemenden, dolayısıyla ateşe girmenden korkmuştur. Bana ise haber verdi. Kabul etsem kurtulurum, kabul etmesem benim ateşe girmemi önemsemezdi.”
Sonra dedim ki: “Sana kurban olayım. Siz mi üstünsünüz, biler mi?”
Dedi ki: “Tabi ki nebiler üstündürler.”
Dedim ki: “Ya’kub (aleyhisselâm) Yûsuf (aleyhisselâm)’a diyor ki: ‘Oğulcuğum, rüyanı kardeşlerine anlatma. Sonra sana bir tuzak kurarlar.’ (Yûsuf, 5). Ya’kub (aleyhisselâm), Yûsuf (aleyhisselâm)’ın kardeşlerine ona tuzak kurmasınlar diye haber veremez miydi? Fakat görüyoruz ki bunu onlardan saklıyor. Aynı şekilde senin baban da senden gizledi; çünkü senin adına endişeleniyordu.”
Bana dedi ki: “Bunları söylüyorsun, şunu bil ki senin Medine’deki arkadaşın (Ca’fer Sâdık), benim öldürüleceğimi ve Kunase’de asılacağımı bana anlattı ve benim öldürülüp asılacağıma ilişkin bilgileri içeren bir sayfanın yanında olduğunu bildirdi.”
Ahvel der ki: “Bunun ardından hacca gittim ve Zeyd ile aramızda geçen konuşmayı ve ona söylediklerimi Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a anlattım.
Bana dedi ki: “Onu önünden, arkasından, sağından, solundan, başının üstünden ve ayaklarının altından yakalamışsın, onun için gidecek yol bırakmamışsın.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.