19 Mayıs 2010 Çarşamba 00:00
?Hz. Ali, temiz imamların babasıdır'
"Eğer tahammül, insan şeklini alsaydı, Ali olurdu." (El-Fusûlü'l-Mie c. 4, s. 184; Feraidü's-Simteyn, Hemvini, c. 2, s. 68). ~|~

 

"Ben ve Ali bir nurdan yaratıldık." (Uyûnu Ahbâri'r-Rıza c. 2, s. 58; el-Emali s. 196; Gayetü'l Meram s. 29).
Resulüllah buyurdu ki:
"Ali'nin bu ümmete olan üstünlüğü, Ramazan ayının diğer aylara olan üstünlüğü gibidir. Ali'nin bu ümmete olan üstünlüğü, Kadir Gecesi'nin diğer gecelere üstünlüğü gibidir. Ali'nin bu ümmete üstünlüğü, Cuma gününün diğer günlere üstünlüğü gibidir. O halde, ne mutlu O'na iman edip velayetini tasdik eden kimseye? Ve yazıklar olsun O'nu ve hakkını inkar eden kimseye ki, kıyamet günü onu, kendi rahmetinden hiçbir şeye kavuşturmamak Allah'ın üzerine bir haktır. Muhammed'in şefaati ona ulaşmayacaktır." (İhkâkü'l Hak c. 5, s. 70; el-Fezâil s. 146; Biharü'l Envar c. 38, s. 14).
"Adem (a.s.) yaratılmadan 14 bin yıl önce Ben ve Ali, Allah'ın huzurunda bir nur idik. Yüce Allah, Adem'i yarattığında o nuru ikiye böldü. Onun bir parçası Ben, diğer parçası Ali'dir." (İhkâkü'l Hak c. 5, s. 243; İrşadü'l-Kulûb s. 210).
"Ben güneş gibiyim? Ali ay ve Ehl-i Beyt'im yıldızlar gibi! Onlardan hangisine uyarsanız hidayet bulursunuz." (Evâli'l-Liâli c. 4, s. 86).
"Allah katında insanların en üstün meziyetlere sahip olanı Ali'dir." (İhkâkü'l Hak c.15, s. 383).
Resulüllah kendi eliyle Ali'nin başına sarık sardı. Onun bir ucunu ön tarafından sarkıttı, diğer tarafını ise dört parmak kısa olarak arkasından sarkıttı. Sonra "Arkanı dön" dedi. O da arkasını döndü. "Önünü dön" dedi. O da önünü döndü. Bunun üzerine şöyle buyurdu: "Meleklerin tacı böyledir." (Biharü'l Envâr c. 42, s. 69; el-Gadir c. 1, s. 291).
"Ali, Benim hüznümü ve kederimi gideren kimsedir." (İhkâkü'l Hak c. 15, s. 174).
"Ali, temiz imamların babasıdır." (İhkâkü'l Hak c. 15, s. 174).
"Ali, Havz-ı Kevser'imin başında Benim halifem olacaktır." (İhkâkü'l Hak c. 15, s. 15, 219).

İmam Ali, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.