21 Ağustos 2015 Cuma 00:43
Hz. Ali’nin birçok lakabı ve künyesi bulunmaktadır
Ali b. Ebu Talib’in (a.s) birçok lakabı, künyesi ve niteliği var ki, bunların tümünü saymak ve derinliğine incelemek zordur. Bunların tümünün kaynağı da Resûlullah efendimizdir (s.a.a). İslâm’ın ve Resûlullah’ın savunmasında sergilediği tavrına denk düşecek şekilde, çeşitli münasebetlerle ve durumlarla ilgili olarak bunları onun hakkında kullanmıştır.
Lakapları: Emir’ül–Müminin (müminlerin emiri), Ye’sub’ud–Din ve’l–Müslimin (dinin ve Müslümanların önderi), Mübir’uş–Şirk ve’l–Müşrikin (şirki ve müşrikleri yok edici), Katil’un–Nakisîn ve’l–Kasıtîn ve’l–Marıkîn (biatlerini bozanlar, adaletten sapan zalimler ve dinden çıkanlarla savaşan), Mevle’l–Müminin (müminlerin velisi, dostu, yöneticisi), Şebih–i Harun (Harun Peygamber’in benzeri), el–Mürteza (beğenilmiş, razı olunmuş), Nefs’ur–Resul (Peygamber’in nefsi, canı), Ahu’r–Resul (Peygamber’in kardeşi), Zevc’ul–Betül (Fatıma’nın eşi), Seyfullah’il–Meslul (Allah’ın kınından çekilmiş kılıcı), Emir’ul–Berere (salihlerin emiri), Katil’ul–Fecere (günahkârlarla savaşan), Kasîm’ul–Cennet–i ve’n–Nar (cennetliklerin ve cehennemlikleri ayrıştıran kriter), Sahib’ul–Liva (bayrak sahibi), Seyyid’ul–Arab (Arapların efendisi), Hasif’un–Na’l (ayakkabı dikicisi), Keşşaf’ul–Kureb (üzüntüleri giderici), es–Sıddik’ul–Ekber (en büyük doğrulayıcı), Zülkarneyn, el–Hadi (yol gösterici), el–Faruk (hak ile batılı birbirinden ayıran), ed–Dai (davetçi), eş–Şahid (tanık), Bab’ul–Medine (ilim şehrinin kapısı), el–Vasi (vasiyet edilen), Kâd–ı Deyn–i Resulillah (Resûlullah’ın borcunu ödeyen), Münciz–u Va’d–i Resulillah (Resûlullah’ın sözünü yerine getiren), en–Nebe’ul–Azim (büyük haber), es–Sırat’ul–Müstakim (dosdoğru yol). (Keşf’ul–Gumme, Erbilî 1 / 93. Ravi ve muhaddislerin eserlerinde Emir’ül–Müminin’e ait başka lakaplara da yer verilmiştir. Bunlara aşağıdaki kaynakları örnek verebiliriz: Sahih–i Tirmizî,; el–Hasasis, Nesai; el–Müstedrek, Hâkim Nişaburî; Hilyet’ul–Evliya, İsfahanî; Usd’ul–Gabe, İbn–i Esir; Tarih’ul–İslâm, Zehebi, vs.).
Künyelerinden bazıları şunlardır: Ebu’l–Hasan (Hasan’ın babası), Ebu’l–Hüseyin (Hüseyin’in babası), Ebu’s–Sıbteyn (iki torunun babası), Ebu Reyhaneteyn (iki reyhanın babası), Ebu Turab (toprağın babası). 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2018-02-05 18:06:21

çok güzel

banner137