04 Şubat 2014 Salı 00:01
Hz. Ali'ye ancak münafık buğzeder
"Şüphesiz Allah ve melekleri, Peygambere çok salavat getirirler. Ey İman edenler siz de O'na salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin." (Ahzab, 56).
Buhari bu ayetin tefsirinde şöyle naklediyor: "Ya Resulallah! Sana selamın nasıl verileceğini bildik. Lakin Sana nasıl salavat getireceğimizi bilmiyoruz?" diye sorulduğunda Hz. Resûlullah buyurdu ki: "Ey Allah'ım! Muhammed ve Âl-i Muhammed'e salavat eyle, deyiniz." (Sahih Buhari, c. 3'de bu ayetin tefsirinde).
Ali bin Ebi Tâlib Hz. Resûlullah'ın amcasının oğlu, damadı, kardeşi ve O'nun Ehl-i Beyt'indendir. Ayrıca Mübahale Ayetinde O'nun "kendi nefsi" olarak zikredilmiştir. Bu ayetin Âl-i Muhammed hakkında indiğine Sünni alimler ittifak etmişlerdir. Onlardan bazıları şunlardır: Abdullah Rauf Menadi Şafii, Feyzu'l-Gadir li Şerhu'l-Camiu'l-Sağir, c. 5, s. 19; Buhari, Edebu'l-Müfred, s. 93; Kitabu'l-Da'vat, Salat Ala Nebi (s.a.a.); Tefsiru'l-Meraği, c. 22, s. 34; Sevaiku'l-Muhrika, s. 88; Müsned, İbn-i Hanbel, c. 5, s. 353; Sahihu'l-Nesai, c. 1, s. 190; Sahihu'l-İbn-i Mace, Kitabu'l-Salat, s. 65; Müsned, İmam Şafii, s. 23; Tarihu'l Bağdat, c. 14, s. 303; Fethu'l-Bari, Şerhu'l-Sahih Buhari, c. 13, s. 411; Müsned Ala'l-Sahiheyn, c. 1, s. 69; Fahri Razin'nin nakline göre, onlarca kaynak; Kur'an'da Ehl-i Beyt, s. 220-221.

"And olsun Sen onları konuşma tarzlarından tanırsın." (Muhammed, 30).  
İbn-i Merduveyh'in nakline göre İbn-i Mes'ud şöyle dedi: "Biz, münafıkları, Hz. Resûlullah'ın (s.a.a.) getirdiği dine iman edip etmediklerine ve Ali'ye olan buğzlarından tanırdık." (Durru'l-Mensur, c. 6, s. 66-68).  
Suyuti, "And olsun Sen onları konuşma tarzlarından tanırsın" ayetinin tefsirinde şöyle yazar: "Ali b. Ebi Tâlib'e olan buğzlarından tanırsın." (Durru'l-Mensur, c. 6, s. 66; Kifayetu't-Talib, s. 111; Menakıb, İbn-i Meğazili, s. 315; Sahih, Tirmizi, c. 5, s. 298 h. 3800).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.