11 Şubat 2011 Cuma 00:00
Hz. Fâtıma'ya ait Fedek arazisine kimler el koydu?
Peygamber yaşadığı müddetçe Fedek, Hz. Fâtımâ'nın elindeydi. Kendisi kiraya veriyor, kirasını üç taksitle alıyordu. Aldığı bu kiradan kendisine ve evlatlarına... ~|~

Peygamber yaşadığı müddetçe Fedek, Hz. Fâtımâ'nın elindeydi. Kendisi kiraya veriyor, kirasını üç taksitle alıyordu. Aldığı bu kiradan kendisine ve evlatlarına bir gece yetecek kadarını ayırıyor, bir bölümünü Haşimoğulları'nın fakirlerine dağıtıyor geri kalanını ise diğer yoksullar arasında bölüştürüyordu. (Peşaver Geceleri, s. 434).
Fedek oldukça gelir getiren bir bölgeydi. Kutbeddin Ravendi bu konuda şöyle yazıyor:
"Peygamber Fedek'i 24 bin dinara kiraladı. Bazı hadislerde bu rakam 70 bin dinar olarak nakledilmiştir. Bu ihtilaf, Fedek'in her yılki gelirinin birbirinden farklı olmasındandır. Muaviye halife olduğunda Fedek'i üç kişi arasında paylaştırdı. O Fedek'in üçte birini Mervan bin Hakem'e, üçte birini Amr b. Osman'a, üçte birini de oğlu Yezid'e vermişti. Mervan, hilafete geçtiği vakit buranın tamamına el koydu." (Ravendi, c. 16, s. 216).
Fedek'in, Medine dağlarının eteklerinden Seyf'ul Bahr'a kadar uzanan bölgede dağınık 7 köyü vardı. Tarıma elverişli ve hurmalıklarla dolu bir bölge idi. Buranın sahipleri Hz. Peygamberle yaptıkları antlaşma neticesinde Fedek'in yarısını Resulüllah'a bağışlamıştı. Allah Resulü de bu verimli bölgeyi kızına vermişti. (Yakut Hımvi, Futuh'ul-Buldan c. 6, s. 78/Nehcü'l-Belağa Şerhi c. 4, s. 78/Taberi, Tarih-i Kebir/Belazüri, kendi tarih kitabı).

HALİFENİN FEDEK'E EL KOYMASI

Hz. Ebu Bekir halife olunca, adamlarını Fedek arazilerini Hz. Fâtımâ adına kontrol eden vekilinin yanına gönderdi. Onu oradan uzaklaştırarak araziye el koydular. Bu arada kendisinden başka kimsenin rivayet etmediği bir hadis zikretti. Peygamberimizin şöyle dediğini duymuştu: "Biz peygamberler topluluğu miras bırakmayız. Bizden geri kalan mallar sadakadır." O halde, Hz. Peygamber miras bırakmamıştı. O'ndan geriye kalan mallar Müslüman yoksullara ve miskinlere sadaka olarak dağıtılmalıydı. (Sünen-i Beyhaki c. 6, s. 301/Şerh-ü Nehcü'l-Belağa, İbn Ebi'l Hadid c. 16, s. 218/ Delalilu's-Sıdk; el-Muzaffer c. 3, s. 32).
Ebu Bekir halife seçildikten on gün sonra Fedek'e birilerini göndererek Hz. Fâtımâ'nın (a.s.) orada bulunan yardımcılarını oradan çıkardı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100