Bu haber kez okundu.

Hz. Peygamberin yaşantısı
Ebû Hanîfe, Mâlik, Şâfii, Ahmed b. Hanbel, Mâtûridî, Eş'âri, Ebû Bekr elBakıllânı, Abdulkâdir elBağdâdi, İmamu'lHarameyn elCüveyni, İmam Gazzâli, Fahreddin erRâzî ve Nasıruddin elBeyzâvi gibi âlimler, ehli sünnetin önde gelen simâlarıdır.
İbni Teymiyye ile İbnü'lKayyim elCevaziyye gibi selef mesleğini tercih eden bazı âlimler son asırlarda, Selefiyye diye bilinen Ehli Sünneti Hassâ mezhebini ihya ve neşre çalışmışlardır. İslâm âleminin büyük çoğunluğu itikadda Eş'âri veya Mâtûridî diye şöhret bulan ehli sünneti Âmme mezhebi üzeredirler.
Abdulkâdir elBağdâdi'ye göre, ehli sünnet sekiz zümreden meydana gelmektedir:
1. Ehli bid'atın hatalarına düşmeyen kelâm âlimleri,
2. Sevri, Evzâî, Dâvûd ezZahiri dahil büyük müctehid fakihler ve mensupları,
3. Muhaddisler,
4. Ehli bid'ate meyletmeyen sarf, Nahv, lugat ve edebiyat âlimleri,
5. Ehli sünnet görüşüne sadık kalan kıraat imamları ve müfessirler,
6. Müteşerrî Sufiyye, yani şeriate bağlı tasavvuf ehli,
7. Ehli sünnet yolundan ayrılmayan müslüman mücahidler,
8. Ehli sünnet akîdesinin yayıldığı memleket ahalisi (elBağdâdı, elFark beynelFırak, s.313318; Bekir Topaloğlu, a.g.e., s.109110).
İslâm dünyasının büyük bir çoğunluğunu oluşturan Sünnîlik sadece bir isim, sıfat veya mezhep değil, bütünüyle bir yaşam tarzıdır ki, tamamen Kitap ve Sünnete uygun olarak İslâm'ın hayata tatbikidir.
İtikadda orta yol, ehli sünnetin yoludur. Ümmeti Muhammed (s.a.s.)'in ana özelliği, itidaldir. Cenabı Hak, bunu şu şekilde belirtiyor: "İşte böylece biz, sizi orta (dengeli) bir ümmet yaptık" (elBakara: 2/143).
~|~
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100