29 Eylül 2013 Pazar 00:02
‘İbadetlerin en sağlamı verâdır’
Muhammed bin Müslim şöyle dedi:
“İmam Bâkır’ın (a.s.) huzurunda olduğum bir sırada aniden bir çift kumru, İmam’ın (a.s.) huzuruna gelerek ötmeye başladılar. İmam (a.s.) da onlara bir şeyler buyurdu.
Daha sonra uçarak bir duvarın üzerine kondular. Orada da biraz öttükten sonra uçup gittiler.
Ben İmam’a (a.s.), ‘Fedan olayım, kumrular neden böyle ötüyorlardı?’ diye sordum.
İmam (a.s.) cevaben şöyle buyurdu:
‘Ey İbn-i Müslim! Allah’ın yaratmış olduğu bütün kuşlar, kuşlar ve canlı olan bütün yaratıklar bize itaat etmektedirler. Bu erkek kumru eşi hakkında kötü zanda bulunmuştu. Dişi kumru o kötü işi yapmadığına dâir yemin ediyordu. Nihayet dişi kumru erkeğine şöyle bir öneride bulundu: ‘Bizi yargılaması için Muhammed bin Ali’nin (İmam Bâkır) yanına gidelim.’
Erkek kuş bu öneriyi kabul ederek benim yanıma geldiler. 
Ben de erkek kumruya, ‘Eşin doğru söylüyor. O suçsuzdur. Sen ona zulmediyorsun’ dedim. Onlar da bu yargıyı kabullenerek çekip gittiler.” (Bihâru’l-Envâr, c. 46, s. 238).
***
Fudayl b. Yesir, Ebu Câfer’in (Muhammed Bâkır) şöyle dediğini rivayet eder: 
“İbadetlerin en sağlamı verâdır.” (Usul-i Kâfi, Kuleynî, c. 2, s. 159). 
Ebu Sare el-Gazzalî, Ebu Câfer’in (Muhammed Bâkır) şöyle dediğini rivayet eder:
“Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:
Ey Ademoğlu! Sana haram kıldığım şeylerden uzak dur ki, insanlardan en sakınanı olasın.” (Usul-i Kâfi, Kuleynî, c. 2, s. 160).
Ebu Sabbah el-Kinânî, Ebu Câfer’in (Muhammed Bâkır) şöyle dediğini rivayet eder:
“Bize verâ ile yardım et. Şüphesiz sizden Allah’a verâ ile giden için Allah katında ferahlık vardır. Allah şöyle buyuruyor: ‘Kim Allah’a ve Resûlüne itaat ederse, işte onlar Allah’ın nimet verdiği nebiler, sıddıklar, şehitler ve sâlihlerle beraberdir. Onlar ne güzel arkadaştır.’ (Nisa, 69).  
Öyleyse nebiler, sıddıklar, şehitler ve sâlihler bizdendir.” (Usul-i Kâfi, Kuleynî, c. 2, s. 161-162).
***
Ebu Hamza rivayet eder:
“Ebu Câfer (a.s.) (Muhammed Bâkır) buyurdu ki:
Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: Allah Azze ve Celle, kıyamet günü üç kişiyle konuşmaz, onların yüzüne bakmaz ve onları temize çıkarmaz. Onlar için elem verici azap vardır: Zina eden yaşlı adam, zorba-zâlim kral, kibirli yoksul.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 535).
Ma’mer b. Ömer b. Atâ rivayet eder:
“Ebu Câfer (Muhammed Bâkır) buyurdu ki:
Büyüklük Allah’ın ridâsıdır. Büyüklenen, kibirlenen kimse, Allah’tan ridâsı noktasında çekişmeye kalkmıştır.” (Usul-i Kâfi, c. 2, s. 532
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100