10 Nisan 2010 Cumartesi 00:00
İçinde Kur'an okunan evin hâli
Peygamberimiz Aleyhisselam hadisi şeriflerinde buyururlar ki: "Bakara ve Âli İmran sûrelerini okuyunuz! Çünkü onlar Kıyamet gününde iki bulut veya iki gölge, veya kanatları gerilmiş iki fırka kuş gibi gelecekler, okuyucularını savunacaklardır." ~|~

 

Bugün gençliğimize Kur'an'ı hakkıyle öğretebilirsek, yanlış inançlara düşmeden, nefsin hevâsı peşinde heder olmadan, yaratılışına uygun amaç ve hedeflerle kendini muhafaza edebilecektir. Kötülüklerden ve ona sebep olanlardan "sağlam kulp" olan Kur'an'a tutunmakla sakınacaktır.
Sahabei Kiram efendilerimizin Kur'an okuyuşları başlı başına bir konudur. Hz. Ali (r.a.) kıraat ilminde ashabın önde gelenlerindendi. Hz. Osman (r.a.), Ubey bin Kab (r.a.), Zeyd ibni Sabit, Abdullah ibni Mes'ud, EbüdDerda, Ebu Musa ElEş'arî (r. anhüm ecmain) Kur'an'ı öğretmede öncü olan kurra hafızlardandır.
Mütevatir olan 7 kıraat vardır. Bunlar İbni Kesir, Nafi, İbni Amir, Ebu Amr, Hamza, Kisai ve Asım kıraatleridir. Tabiin ile devam eden bu ilim günümüze en saf ve berrak bir şekilde ulaşmış, kıyamete kadar da bu ilim devam edecektir. Onu okuyanlar:
"Şüphesiz insanların bir kısmı Allah'ın dostlarıdır. Onlar ehli Kur'an olanlardır" (İbni Mace).
O'nun kıymeti: "Kur'an, Allah'a, gökler, yerler ve onlarda bulunanlardan daha sevimlidir" (Darimî).
O'nun bereketi: "Kur'an'ın okunduğu evin hayır ve bereketi artar, Kur'an'ın okunmadığı evin hayır ve bereketi azalır" (Elİtkan Suyûtî).
Kur'an ayetleri Peygamberimize bildiriliyor ve O'nu ilk ezberleyen oluyor.  Cenabı Hak şu ayeti inzal buyuruyor:
"Onu (vahyi) çarçabuk almak için dilini kımıldatma. Şüphesiz onu (Senin kalbinde) toplamak ve okutmak Bize aittir. O halde Biz onu okuduğumuz zaman Sen onun okunuşunu takip et. Sonra şüphe yok ki onun açıklaması da Bize aittir" (Kıyâme: 1619).
"İçinde Kur'an'dan bir şey olmayan kişi harap eve benzer." Yıkık ev insanı korur mu? Yıkık eve sığınılır mı? Yıkık evde huzur olur mu? Öyle ise Müslüman Kur'an ile gönül evini süslemelidir. Allah'ın rahmet ve tecellisine gönlünü hazır tutmalıdır. Sûrelerin faziletleri konusunda Peygamberimizin tavsiyelerini ashab, gönüllere birer şifa olarak alır hemen uygulamaya geçerlerdi.

RAHMETEN Lİ'L?ÂLEMÎN HZ. MUHAMMED (SAV) /
Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın kaleminden Gönül Sohbetleri

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.