09 Ocak 2015 Cuma 00:04
İdarecinin hiddet ve kabalığı ne çirkindir
Birisi İmam Hüseyin’in (a.s.) yanına gelerek selam verdi ve İmam Hüseyin (a.s.) onun selamının cevabını verdi. Daha sonra adam, “Ey Allah Resûlü’nün (s.a.a.) oğlu! Size birkaç şey sormak istiyorum” dedi. 
İmam Hüseyin (a.s.) “sor” dedi.
“İman ile yakîn arası ne kadardır?”
İmam (a.s.), “Dört parmak kadardır” buyurdu.
“Nasıl?” dedi.
İmam Hüseyin (a.s.), “Çünkü kulak ile göz arası dört parmaktır” buyurdu.
“Gökyüzü ile yeryüzünün arası ne kadardır?” dedi.
İmam Hüseyin (a.s.), “Duanın kabul edildiği kadardır” buyurdu.
“Doğu ile batı arası ne kadardır?” dedi.
İmam Hüseyin (a.s.), “Güneşin bir günlük kat ettiği yol miktarıncadır” buyurdu.
“İzzet nedir?” dedi.
İmam Hüseyin (a.s.), “Milletten müstağni olmaktır” buyurdu.
“En çirkin olan şey nedir?” dedi.
İmam Hüseyin (a.s.), “İhtiyar insanın günahı, hakim ve sultanın hiddet ve kabalığı, soylu insanın yalanı, zengin insanın cimriliği, alim insanın dünyaya karşı hırsı, düşkün olması en çirkin şeylerdir” buyurdu.
“Doğru ve gerçeği buyurdunuz, ey Resûlullah’ın (s.a.a.) oğlu” dedi. “Peygamber Efendimizden sonra gelecek İmamlar kaç tanedir?” dedi.
İmam Hüseyin (a.s.) buyurdu: “On iki kişidir, İsrailoğullarının nakipleri (kavim reisleri) kadardır.”
“Onların isimleri nelerdir?” dedi.
İmam Hüseyin (a.s.) kısa bir süre başını aşağı eğip kaldırdıktan sonra şöyle buyurdu: “Evet! Arap kardeşim sana onlar hakkında haber vereceğim.  Hz. Peygamber’den (s.a.a.) sonra, O’nun halifesi Emirü’l-mü’minîn Ali b. Ebu Tâlib, Hasan, ben ve benim soyumdan gelecek olan dokuz evladımdır. Onların isimleri şundan ibarettir: İlki oğlum Ali, onun oğlu Muhammed, onun oğlu Ca’fer, onun oğlu Musa, onun oğlu Ali, onun oğlu Muhammed,  sonra onun oğlu Ali ve onun oğlu Hasan, Hasan’dan (a.s.) sonra oğlu Mehdi (a.f.) onun yeryüzündeki halifesidir, bu benim dokuzuncu oğlumdur. Kıyametten önce Allah’ın dinini yeryüzüne hâkim kılmak için kıyam edecektir.” (Kifayetü’l-Eser fi’n-Nass âla’l-Eimmet-i İsnâ Aşer, Ebu’l-Kasım Ali ibn-i Muhammed ibn-i Ali Hazzazî Kummî Razî, s.233).
Mü’minlerin emiri Hz. Ali (a.s.), oğlu İmam Hüseyin’e (a.s.) şu soruları sordu: “Şereflilik nedir?”
İmam Hüseyin (a.s.), “Kendi akraba ve aşiretine yardım etmek, insanların yanlışları ve sürçmelerine karşı sabırlı olmak” buyurdu.
Hz. Ali (a.s.): “Zenginlik nedir?”
İmam Hüseyin (a.s.): “Arzuları azaltmak ve sana yettiği miktara razı olmaktır.”
Hz. Ali (a.s.): “Fakirlik nedir?”
İmam Hüseyin (a.s.): “İhtiras (aşırı istek) ve Allah’ın rahmetinden ümidi kesmek.” 
Hz. Ali (a.s.): “Aşağılık nedir?”
İmam Hüseyin (a.s.): “İnsanın kendini koruyup, eşini olaylar karşısında yalnız bırakmasıdır.”
Hz. Ali (a.s.): “Pervasızlık nedir?”
İmam Hüseyin (a.s.): “İnsanın komutana, kendisine zarar ve fayda verebileceği kimseye düşman olmasıdır.” (Biharü’l-Envar, c.78, s.102).
Hz. Ali (a.s.) Haris Ever’e dönerek, “Ey Haris! Bu hikmetli sözleri çocuklarına da öğret, çünkü bu hikmetli sözler aklı çoğaltıp insanın ileri görüşlülüğünü artırır” buyurdu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137