17 Mayıs 2015 Pazar 00:11
İhtiras, gözü kör, kulağı sağır eder
İmam Gazali Hazretleri şöyle buyurdu:
Şeytanın insana sızma yollarından bazıları şöyledir:
Kıskançlık ve ihtiras:
İnsan bir şeye karşı ihtiras bağlayınca ihtirası, gözünü kör ve kulağını sağır eder. Böyle olunca da şeytana aradığı fırsat verilmiş olur. Aslında kötü ve çirkin de olsa, arzusuna vardıran her vasıta, muhterisin gözüne güzel gelir.
Rivayete göre Hz. Nuh (a.s.) Allah’ın emrine uyarak her canlı türünden birer çift alarak gemiye bindiği zaman tanımadığı bir ihtiyarın geminin bir köşesine sindiğini görür, ona “gemiye niye girdin” diye sorar. İhtiyar “adamlarının kalplerine sızmak için girdim, öylece kalpleri benim elimde kalırken senin yanında sadece vücutları kalacak” diye cevap verir.
Bu cevap üzerine ihtiyarın kimliğini teşhiste gecikmeyen Hz. Nuh, “defol buradan ey Allah’ın düşmanı, sen mel’un şeytandan başkası değilsin” diye onu kovmak ister.
Bu sırada İblis, Hz. Nuh’a “Ben insanları beş şey vasıtası ile helâke sürüklerim, şimdi üçünü sana anlatacağım. Fakat geri kalan ikisini söylemem” der. 
O anda Allah (c.c.), Hz. Nuh’a “sana ikisini söylesin, geriye kalan üç tanesi mühim değil” diye vahiy gönderir. Bunun üzerine Hz. Nuh şeytana “ikisini söyle yeter” der. Şeytan, Hz. Nuh’a şu karşılığı verir: “O ikisi öyle vasıtalardır ki, beni hiç yalancı çıkarmamışlardır, hiçbir zaman beni hedefimden geri bırakmamışlardır, insanları bunlar sayesinde mahvederim. Bunlar ihtiras ve kıskançlıktır. Kıskançlık yüzünden ben kendim lânetlenerek kovuldum. İhtirasa gelince, bir ağacın meyvası dışında cennetteki her şey Âdem’e mubah kılınmıştı, ihtirasını alevlendirerek onu yasak ağacın meyvasından yemeye iknâ ettim.”
Oburluk:
İsterse yenen yemek sırf helâl olsun. Çünkü oburluk nefsin aşırı isteklerini güçlendirir, aşırı arzular da şeytanın silahlarıdır.
Rivayete göre bir gün İblis, Hz. Yahya’ya (a.s.) görünür, elinde çeşitli maddelerden yapılmış bir yular tomarı vardır. Hz. Yahya, “bu yularlar nedir” diye sorar. Şeytan “bunlar insanları yakalamaya yarayan çeşit çeşit arzulardır” diye cevap verir. Hz. Yahya şeytana “içlerinde bana ait olanı var mı” diye sorar. Şeytan der ki: “Galiba bir keresinde karnını tıka-basa doyurmuştun da seni böylelikle namazdan ve zikirden alıkoymuştuk.”
Hz. Yahya, “başka bir şey var mı” diye sorar. Şeytan “hayır” der. Bunun üzerine Hz. Yahya “bir daha karnımı tıka-basa doldurmamak, bundan sonra boynumun borcu olsun” der.
Şeytan da Hz. Yahya’ya “and olsun ki, bundan sonra ben de hiçbir Müslümana nasihat etmeyeceğim” diye karşılık verir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100