Bu haber kez okundu.

İlk ilâhi emir ve Müslümanlar
Okurken uyumamak için çenesini altına değnek yerleştiren, yine aynı gaye için saçını tavana bağlayanları, ensesine, uyumamak için sıkılmış kar koyup okumaya zorlananları lütfen unutmayalım!

İmâm?ı Gazâlî (1058?1111) günde 18 sayfa, Fahreddin?i Râzi (1149?1209) 15?20 sayfa, Şeyhülislâm İbn?i Kemâl (1468?1534) 20 sayfa eser yazarken; biz günde o kadar sayfa okuyabiliyor muyuz?..

"Okuyup da ne olacak" demeyelim.

Zamanı boşa geçirmemekle;

Hastalarını ziyarete giderken araba içinde kitap tercüme edenlerin,

Öğrencilerini yetiştirmeğe giderken iki lisan öğrenenlerin,

Eşinin yemek vakitlerini beklediği zamanlarda kitaplar yazabilenlerin,

Zamanı değerlendirmek suretiyle, on sekiz lisan öğrenenlerin bulunduğunu unutmayalım!

"Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır."

"Okumayı, hiçbir hazineye değişmem..."

"Okuma, alışkınlakların en asîlidir."

"Okumak, durmadan okumak, durmadan çalışmak; yücelmek ve güçlenmek için başka çıkar yol yoktur..." sözlerini unutmayalım!

Neyi, niçin~|~ okuyacağız?

"Allah (cc)'ın Kitabını, tabiat kitabını, her hakikatı daima okuyalım. Hidâyete varmak için, dalâletten kurtulmak için, imanımızı zenginleştirmek için, öğrenmek için okuyalım. Kudret Kaleminin bu âleme çizdiği her satırı okuyalım. Herşeyi okumak ve aydınlanmak, herşeyi anlamak, anladığımızı yaşama imkânını veren ve okumak nimetini lûtfeden Allah (cc) adına okuyalım!"

Sibirya'ya sürülen komünist Lenin hocası Karl Marks'ın kitabını, Sibirya soğuklarında 1.000 kez okurken; biz ne duruyoruz, neyi kaç defa okumamız gerek?..

Nereden geldiğimizi, niçin geldiğimizi, nereye gideceğimizi ve bu âlemdeki asıl vazifemizin ne olduğunu öğrenmek ve öğretmek için okuyalım!..

Netice

Çok yiyen mide fesadına uğradığı gibi, rastgele okuduğumuz şeyler de bizi zihin fesadına uğratır. Bunun cezasını iki cihanda çekeriz.

Okunacak şeyleri, her türlü çiçekler açan bahçeye benzetirsek, biz de bal arısı olacağız. Her çiçeğe konulmaz...

Peygamber (sav) Efendimiz;

"Allah'a (cc) yemin ederim ki eğer siz, Benim bildiğimi bilmiş olsanız, az güler, çok ağlardınız. Yataklar üzerinde ailelerinizle zevklerinizi yapamaz, dağların zirvelerine çıkar, tamamen Allah'a teveccüh ederdiniz" buyuruyor.

Bu bilince varabilmek için her yazılanı değil faydalı olanı okuyalım!

Yüce Allah (cc), fayda veren ilimle bizleri mutlu eylesin ve insanlarımıza da okuma aşkı ihsan buyursun..

Mehmet KARDEŞ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100