01 Ağustos 2014 Cuma 00:02
İlmini arkadaşların arasında yay
Abdullah b. Sinan şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)'a dedim ki: “İnsanlar yanıma geliyorlar ve sizin hadislerinizi benden dinlemek istiyorlar. Hadisleri okumaya başladığımda bir süre sonra yoruluyor ve kendimde devam edecek gücü bulamıyorum.”
Buyurdu ki: “Kitabın başından bir hadis, ortasından bir hadis ve sonundan bir hadis oku.”
Ahmed b. Ömer el-Hallal şöyle rivayet eder:
Ebu'l-Hasan er-Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’a dedim ki: “Bizim arkadaşlarımızdan bir adam, bana bir kitap veriyor ve bu kitaptaki sözleri benden rivayet et, demiyor. Bu kitabın içerdiği sözleri ondan rivayet etmem caiz midir?”
Buyurdu ki: “Kitabın ona ait olduğunu biliyorsan ondan rivayet et.”
es-Sekunî, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder:
Emir'ül-Mü'minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) dedi ki: “Bir hadisi aktardığınız zaman, onu size anlatan kişiye dayandırın; çünkü eğer bu hadis gerçekse sizin lehinize olur. Şayet yalan ise onun aleyhine olur.”
Hüseyin el-Ahmesî, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder: “Kalb yazıya güvenir, mutmain olur.”
Ebu Basir şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Hadisleri yazın; çünkü yazmadıkça onları koruyamazsınız.”
Ubeyd b. Zurare şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: “Yazdıklarınızı iyi koruyun; çünkü ileride bunlara ihtiyacınız olacak.”
Mufaddal b. Ömer şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) bana dedi ki: “Yaz ve ilmini arkadaşların arasında yay. Öldüğün zaman kitapların oğullarına miras kalsın. İnsanlar öyle bir zamana rastlayacaklar ki, fitnenin kol gezdiği bu zamanda; ancak kitaplarında sıcak bir dostluk bulacaklardır.”
Muhammed b. Ali, merfu olarak Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Dallanıp budaklanmış yalandan sakının.”
Orada hazır bulunanlar, “Dallanmış budaklanmış yalan nedir?” diye sordular.
Buyurdu ki: “Bir adam sana bir hadis aktarsa, sen bu adamı atlayıp onun hadisi aldığı adamı anarak rivayet etsen, bu, dallanıp budaklanmış yalan olur.”
Cemil b. Derrac şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm) dedi ki: “Bizim hadislerimizi doğru telaffuz edin ve dilbilim kurallarına uygun olarak yazın; çünkü biz düzgün konuşan bir sülâleyiz.”
Hişam b. Salim, Hammad b. Osman ve diğerleri şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duyduk: “Benim sözüm, babamın sözüdür; babamın sözü, dedemin sözüdür; dedemin sözü, Hüseyin'in sözüdür; Hüseyin'in sözü, Hasan'ın sözüdür; Hasan'ın sözü, Emir'ül-Mü'minin Ali b. Ebu Tâlib’in sözüdür; Emir'ül-Mü'minin'in sözü, Resûlullah'ın (aleyhimusselâm) sözüdür; Resûlullah'ın sözü, Allah Azze ve Celle'nin sözüdür.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137