21 Mayıs 2015 Perşembe 00:01
İmam’ı tanımayan hak yoldan sapar
İbn Uzeyne şöyle rivayet etmiştir:
Bize birden çok kişi İmam Muhammed Bâkır veya İmam Ca’fer Sâdık (aleyhisselâm)’dan birinin şöyle dediğini anlattılar: “Kişi (kul) Allah’ı, Resûlünü, bütün imamları ve zamanının imamını tanımadan, meselelerini zamanın imamına götürmeden ve verdiği karara teslim olmadan gerçek mü’min olamaz.” Ardından İmam şöyle buyurdu: “Bir insan ilk imamı tanımadan son imamı tanıyabilir mi?”
Zurare şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a dedim ki: “Siz Ehl-i Beyt’ten olan imamı tanımanın bütün kullara vacip olup olmadığını, bana haber ver.”
Buyurdu ki: “Allah Azze ve Celle, Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’yi bütün insanlara resûl ve yeryüzündeki bütün kullara bir hüccet olarak göndermiştir. Allah’a ve Allah’ın resûlü Muhammed’e iman eden, O’na tâbi olan ve O’nu tasdik edenlerin, biz Ehl-i Beyt imamlarını tanıması da zorunludur. Allah’a ve Resûlüne inanmayan, Resûle tâbi olmayan, O’nu tasdik etmeyen, Allah ve Resûlünün haklarını bilmeyen bir kimseye, imamı tanımak nasıl zorunlu olabilir ki? Her şeyden önce Allah’ı ve Resûlünü tanımıyor, onların üzerindeki haklarını bilmiyor.”
Dedim ki: “Allah’a ve Resûlüne inanan, Resûle inen bütün vahiyleri tasdik eden kimsenin siz Ehl-i Beyt imamlarını tanıması zorunlu mudur?”
“Evet” dedi. “Acaba işte şunlar, falanı ve falanı (meşru) tanımıyorlar mı?”
“Evet, tanıyorlar” dedim.
Dedi ki: “Sence onları tanıma duygusunu içlerine Allah mı ilham etti? Hayır, Allah’a yemin ederim ki şeytandan başkası bu duyguyu onların yüreklerine ilham etmedi. Hayır, Allah’a yemin ederim ki, biz Ehl-i Beyt’in hakkını Allah’tan başkası, mü’minlerin kalplerine ilham etmez.”
Cabir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Allah Azze ve Celle’yi bilen ve biz Ehl-i Beyt’ten olan imamını tanıyan kimse gerçek anlamda Allah’ı tanıyıp kulluk sunar. Allah’ı ve biz Ehl-i Beyt’ten olan imamı bilmeyen kimse, Allah’tan başkasını tanımış, ona ibadet etmiş, vallahi işte böylece sapıklığa düşmüş olur.”
Zerih şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a Nebimiz (sallallahu aleyhi ve âlihi)’den sonraki imamları sordum.
Buyurdu ki: “Önce Emirü’l-Mü’minîn (Ali b. Ebu Tâlib) imamdı, sonra Hasan imam oldu, sonra Hüseyin imam oldu, sonra Ali b. Hüseyin imam oldu. Sonra Muhammed b. Ali (aleyhimusselâm) imam oldu. Kim inkâr ederse Allah Tebareke ve Teâlâ’yı ve Resûlü (sallallahu aleyhi ve âlihi)’yi tanımayı inkâr etmiş gibi olur.”
Dedim ki: “Sonra sen mi imam oldun? Sana kurban olayım.”           
Bu soruyu üç kere yönelttikten sonra İmam bana şu karşılığı verdi: “Allah, Tebareke ve Teâlâ’nın yeryüzündeki şahitlerinden biri olasın diye sana anlattım.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137