02 Haziran 2015 Salı 00:01
‘İmamlar Allah’ın indirdiği nurdurlar’
Abdullah b. Sinan şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a, "Allah, sizden iman edip iyi davranışlarda bulunanlara, kendilerinden öncekileri halife kıldığı gibi onları da yeryüzüne halife kılacağını vaad etti" (Nur, 55) âyetini sordum. 
Buyurdu ki: “Burada kastedilenler imamlardır.”
Ebu Halid el-Kabulî şöyle anlatmış:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a, "Allah'a ve Resûlüne ve indirdiğimiz nura iman edin" (Teğabün, 8) âyetini sordum.
Buyurdu ki: “Ey Ebu Halid! Allah'ın nuru, kıyamete kadar Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)'nin soyundan gelen imamlardır. Allah'a yemin ederim ki, onlar Allah'ın indirdiği nurdurlar. Allah'a yemin ederim ki, onlar Allah'ın göklerdeki ve yerdeki nurudurlar. Allah'a yemin ederim ki ey Ebu Halid! Mü'minin kalbindeki imamın nuru, gündüzün ortasında her tarafı aydınlatan güneşin ışığından daha parlaktır. Allah'a yemin ederim ki, onlar mü'minlerin kalplerini aydınlatırlar.
Allah Azze ve Celle dilediği kimseleri de onların nurundan yoksun bırakır. Böylece kalpleri karanlıklar içinde kalır. Allah'a yemin ederim ki, ey Ebu Halid! Bir kul bizi sevdiği ve bizi veli edindiği zaman mutlaka Allah onun kalbini arındırır. Kul bizimle ilgili samimi bir sevgiye sahip olup bizimle barışık olmadıkça Allah onun kalbini arındırmaz. Bizimle barışık olunca, Allah onu şiddetli hesaptan korur. Kıyamet gününün en büyük korkusundan emin kılar.”
Ali b. İbrahim kendi rivayet zinciriyle Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın: "Onlar, öyle kişilerdir ki ellerindeki Tevrat'ta ve İncil’de de yazılmış olarak bulacakları şeriat sahibi Ümmi Peygambere uyarlar ve onlara iyiliği emreder, kötülükten nehyeder onları ve temiz şeyleri onlara helal etmededir. Pis ve kötü şeyleri haram etmede. Sırtlarındaki ağır yükleri indirmededir, bağlandıkları zinciri kırmada... Artık ona inananlar, ona yardım edenler ve ona indirilen nura uyanlardır kurtulanlar" (A’raf, 157) âyetiyle ilgili olarak şöyle dediğini rivayet eder: “Bu âyette geçen nurdan maksat, Emirü’l-Mü'minîn Ali ve Ehl-i Beyt imamlarıdır (aleyhimusselâm).”
Ebu'l-Carud şöyle rivayet emiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a dedim ki: “Allah, Ehl-i Kitab'a çok hayır vermiştir.”
“Nedir o?” diye sordu.
“Şu âyette işaret edilen hayırlardır: ‘Bundan önce kendilerine kitap verdiğimiz kimseler ona inanırlar... İşte onlara, sabretmelerinden ötürü ecirleri iki kere verilir.’ (Kasâs, 54).”
Buyurdu ki: “Allah onlara verdiği çok hayır gibisini size de vermiştir.” Ardından şu âyeti okudu: ‘Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve Resûlüne inanın ki O, size rahmetinden iki kat versin ve size ışığında yürüyeceğiniz bir nur lutfetsin.’ (Hadîd, 28). İzleyeceğiniz bir imam bahşetsin yani.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.