04 Kasım 2013 Pazartesi 00:02
‘İmamlar, Allah’ın nurudurlar’
Sevre b. Kuleyb şöyle rivayet etmiştir:
“Ebu Câfer (Muhammed Bâkır Aleyhisselâm) bana dedi ki: Allah’a yemin ederim ki, bizler Allah’ın göklerindeki ve arzındaki bekçileriyiz. Altın ve gümüşü korumak için değil kuşkusuz. Bizler, Allah’ın ilminin bekçileriyiz.”
Sedir şöyle rivayet etmiştir:  “Ebu Câfer’e (Muhammed Bâkır Aleyhisselâm) dedim ki: ‘Sana kurban olayım. Siz Ehl-i Beyt’in görevi nedir?’
Buyurdu ki: Biz, Allah’ın ilminin bekçileri, Allah’ın vahyinin mütercimleri, göğün altında ve yerin üstünde yaşayanlara sunulmuş Allah’ın kesin hüccetleriyiz.”
Ebu Hamza şöyle rivayet etmiştir:
“Ebu Câfer’in (Muhammed Bâkır Aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) dedi ki: ‘Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle buyurdu: Senin ümmetinden bedbaht olanların Ali’nin ve Senden sonraki vasilerin velayetini terk etmeleri nedeniyle, onların aleyhindeki kanıtım tam anlamıyla gerçekleşmiştir. Çünkü Ali ve diğer vasilerde, Senin ve Senden önceki peygamberlerin sünneti bulunur. Onlar, Senden sonra Benim ilmimin bekçileridir.’
Resûlullah buyurdu ki: And olsun ki, Cebrail, Benden sonraki vasilerin adlarını ve babalarının adlarını Bana bildirmiştir.”
***
Ebu Hâlid el-Kabulî şöyle anlatmış:
“Ebu Câfer’e (Muhammed Bâkır Aleyhisselâm), ‘Allah’a ve Resûlüne ve indirdiğimiz nûra iman edin...’ ayetini sordum.
Buyurdu ki: Ey Ebu Hâlid! Allah’ın nuru, kıyamete kadar Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve âlihi) soyundan gelen imamlardır. Allah’a yemin ederim ki, onlar, Allah’ın indirdiği nurdurlar. Allah’a yemin ederim ki, onlar, Allah’ın göklerdeki ve yerdeki nurudurlar. Allah’a yemin ederim ki, ey Ebu Hâlid! Mü’minin kalbindeki imamın nuru, gündüzün ortasında her tarafı aydınlatan güneşin ışığından daha parlaktır. Allah’a yemin ederim ki, onlar, mü’minlerin kalplerini aydınlatırlar.
Allah Azze ve Celle, dilediği kimseleri de onların nurundan yoksun bırakır. Böylece kalpleri karanlıklar içinde kalır. Allah’a yemin ederim ki, ey Ebu Hâlid! Bir kul bizi sevdiği ve bizi veli edindiği zaman mutlaka Allah onun kalbini arındırır. Kul bizimle ilgili samimi bir sevgiye sahip olup bizimle barışık olmadıkça Allah onun kalbini arındırmaz. Bizimle barışık olunca, Allah onu şiddetli hesaptan korur. Kıyamet gününün en büyük korkusundan emin kılar.”
Ebu’l-Cârud şöyle rivayet emiştir:  “Ebu Câfer’e (Muhammed Bâkır Aleyhisselâm) dedim ki: ‘Allah, Ehl-i Kitab’a çok hayır vermiştir.’
‘Nedir o?’ diye sordu.
‘Şu ayette işaret edilen hayırlardır: Bundan önce kendilerine kitap verdiğimiz kimseler ona inanırlar... İşte onlara, sabretmelerinden ötürü ecirleri iki kere verilir.’
Buyurdu ki: ‘Allah onlara verdiği çok hayır gibisini size de vermiştir.’ Ardından şu ayeti okudu: ‘Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve Resûlüne inanın ki O, size rahmetinden iki kat versin ve size ışığında yürüyeceğiniz bir nur lutfetsin.’ İzleyeceğiniz bir imam bahşetsin yani.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100