Bu haber kez okundu.

İman ve İnsan
Prof. Dr. Haydar BAŞ

Güzel ahlâkın dışa yansıması ise iyilerle olmak, cahillerden uzaklaşmak ve insalara iyi davranmaktır. Cenab?ı Hak: "Afva sarıl, marufu emret ve cahillerden yüz çevir" buyururken sevgili Peygamberimiz (sav) de güzel ahlâkın çeşitli boyutlarına işaret etmişlerdir:

"O (ahlâk), gelmeyene gitmen, vermeyene vermen ve zulmedeni bağışlamandır."

Yine Resûlullah Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Ben ancak ahlâkî faziletleri tamamlamak için gönderildim."

"Kıyamet günü mizana konan iyiliklerin en ağırı güzel ahlâktır."

"Allah'ım, hilkatimi güzel yarattığın gibi, ahlâkımı da güzelleştir."

"Allah'ım senden sıhhat, afiyet ve güzel ahlâk isterim."

Güzel ahlâk, faziletli erdemli, örnek insanın fıtrî ve tabiî halidir. Bu insan ise, insanlığın ihyası ve âlemin imarı için temel unsurdur.

Nitekim Asr?ı Saadette, fert ve toplumun eğitiminde en önde gelen mesele güzel ahlâktır. İslâm, "ahlâkın güzelliği kişinin saadetindendir" prensibini getirmiştir. Ahlâk ile ilgili bu tespi~|~tlerden sonra İslâm ahlâkının köklü çizgilerini, temel umdelerini takdim etmekte fayda mülahaza etmekteyiz.

İslam ahlakının temelleri

İnsanın iç dünyasından başlayıp sosyal hayatın en ücra köşelerine değin uzanabilen ahlâk, hayatın en belirgin çizgilerinden birini teşkil etmektedir. Bu mânâda ahlâk, insan hayatının vazgeçilemez hayatî unsurlarındandır. Hattâ kötü ahlâkın izalesi ve yerine güzel ahlâkın yerleştirilmesi huzurlu bir hayat için zarurîdir. Bu cümleden olarak insanımızı sûflî arzuların esiri yapan düşünce ve görüşten kurtarmak, iman ve insan mevzuunda ilâhî ölçüler içinde eğitmek, "iman ve insan dâvâsı"nın asıl rüknüdür.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100