Bu haber kez okundu.

İman ve İnsan
Hadis?i şerifler cömertliğin çerçevesini en güzel tarzda ortaya koyarlar:

"Cömertlik, cennet ağaçlarından bir ağaçtır. Dalları dünyaya sarkıtılmıştır; kim onun dalına yapışırsa o dal onu çeker, cennete götürür."

"Allah Teala bütün velilerini cömert ve güzel ahlâklı kılmıştır."

"İki haslet var ki Allahu Teala onları sever ve iki haslete buğzeder. Sevdiği hasletler, cömertlik ve güzel ahlâktır. Sevmediği iki huy ise, kötü ahlâk ve cimriliktir. Allahu Teala bir kulunun iyiliğini dilediği zaman, onu, insanların işlerini görmekte istihdam eder."

"Cömerdin kusuruna bakmayın. Zira o, her sürçtüğü zaman, Allahu Teala onun elinden tutar."

"Allah cömerttir, cömertliği ve güzel ahlâkı sever, adi ahlâkı sevmez."

"Allah Teala'nın bir takım kulları vardır, kamu yararına harcamak üzere onlara servet vermiştir. Bunlardan cimrilik edenler olursa, Allah serveti onlardan alır ve başkalarına verir."

"Allah'ın nimetleri kimde çoğalırsa, insanların ona yük olması da çoğalır."

"Cennet cömerdlerin yer~|~idir."

"Cömert, Allah'a yakın, insanlara yakın, cennete yakın ve cehennemden uzaktır. Cimri Allah'tan uzak, insanlardan uzak, cennetten uzak ve cehenneme yakındır. Allah katında cömert bir cahil, cimri olan bir âlimden daha sevimlidir. En ağır hastalık cimrilik hastalığıdır."

"Ehli olsun olmasın, sen iyiliğini yap. Şayet ehlini buldun ise ne güzel; isabet ettirdin. Şayet bulamadın ise sen, iyiliğin ehli olursun."

"Ümmetimin salihlerinin cennete girmeleri, namaz ve oruçları sebebiyle değil; cömertlik, gönüllerinde kimseye karşı hasetkâr olmamaları ve müslümanlara nasihatleri sayesindedir."

"Her iyilik bir sadakadır. Hattâ kişinin kendi nefsine ve aile efradına infak ettiği de kendisi için sadaka olarak yazılır."

"Zengin olsun fakir olsun, yapmış olduğun her iyilik senin için bir sadakadır."

"Her iyilik sadakadır, hayra delalet eden, o hayrı yapmak gibidir."

Muhtaç olunan bir şeyden fedakarlık, îsar olarak anılmakta; bu îsar ahlâkı, cömertliğin ileri seviyesini oluşturmaktadır.

Cömertlik, Allah'a kulluk yolunu açar ve hayatın gayesini mecraına oturtur. Cömertlik, müstakil bir güzel ahlâk olmanın yanında daha birçok güzel ahlâkın da kaynağını oluşturur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100