02 Temmuz 2005 Cumartesi 00:00
İnsandaki tecelli

Nasıl eşya, kainat Allah'ın tecellisinden mülhem yaratılmışsa, insan da Allah'ın tecellisinden vücud bulmuş ilahi bir varlıktır. Hem öyle ki, hiçbir varlığa olmayan tecelli insanoğluna olmuştur. Allah'ın hem Zatı Barisinin hem sıfatı Barisinin, hem esmaı ilahisinin tecellisi insanda mevcuttur. Yani insanoğlunda alemdeki tecellilerin fevkinde tecelli vardır.
Hatta alemde olmayan tecelliler insanoğlunda mevcuttur. Mesela alemde ruh yoktur, ama insanda ruh vardır. Zaten insanı da insan yapan, o manevi cevherdir, ruhudur. O ruh Cenabı Hak'tandır. Bu münasebetle Resulüllah'a bu konunun sorulması üzerine şu ayetler nazil olmuştur. "Sana Ruhtan soruyorlar. De ki: O Allah'ın emridir. Bu hususta size çok az bir ilim verilmiştir" (İsra, 17/85)
İnsanın özünün, cevherinin, zübdesinin ruh olması münasebetiyle, bizim benliğimiz ruhumuzdur, ruhumuzda gizlidir. Bunun da Cenabı Hakk'ın emri olması münasebetiyle insanı tanımak zor belki de imkansız gibi görünüyor. Bu münasebetle dikkat ederseniz insanı ele alıp ifade etmeye çalışan yazarlar ne kadar izah ederlerse etsinler onu anlatmada yeterli olamıyorlar.
Çünkü onda Cenabı Hak'tan bir nefha var. "Ademoğluna kendi ruhumdan üfledim" (Hicr, 15/29;; Sad, 38/72) buyuruyor, Cenabı Hak. Yani bizdeki ruh Hakk'ın nefhasıdır, nefhai ilahidir. Dolayısıyla insanoğlu'nun o cevherini ifade etmeye çalışan büyük mutasavvıflar, "İnsan ezeli değildir ama ebedidir" buyururlar. Çünkü ondan Allah'ın gölgesi olan bir cisim vardır. İşte o ruhtur.
Hiç bir zaman gölge kendisine mahsus olan sahipten ayrılmaz. İnsanın ruhu da sahibinden ayrılmaz. Sahibi Allah olduğuna göre devamlı O'nu arayış çemberi içerisinde o ruh döner durur. Binaenaleyh insan bu münasebetle Eşref?i mahluktur. Yaratılmışların en şereflisidir.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137