05 Haziran 2014 Perşembe 00:01
‘İnsanlar Ali ile imtihan olur’
İbn Abbâs, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Sizler, Ali’nin velâyeti altında olduğunuz müddetçe, asla yolunuzu şaşmaz ve helak olmazsınız! Ama ona muhalefet ederseniz, (farklı) yollar ve nefsânî hevesler sizi yolunuzdan saptırıp şaşkınlığa sürükler! O hâlde Allah’tan korkun; hiç kuşkusuz Allah’ın ahdi, Ali b. Ebî Tâlib’dir!” (İhkâkü’l–Hak, c.6, s.57). 
Hz. Ali’den (a.s.) Resûlullah’ın (s.a.a.) kendisine hitaben şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir: “Bil ki (ey Ali), hem sen imtihan edileceksin, hem de seninle (başkaları) imtihan edileceklerdir. Şunu bil ki, sana uyan kimseyi sen hidâyet edensin; kim de senin yoluna muhalefet ederse, Kıyâmet gününe kadar dalalette kalacaktır!” (Bihârü’l–Envâr, c.38, s.39). 
Abdullah b. Ömer’in naklettiği bir hadiste şöyle geçmektedir; Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali’ye hitaben şöyle buyurdu: “Ya Ali, kim sana muhalefet ederse, Bana muhalefet etmiştir, bana muhalefet eden ise Allah’a muhalefet etmiştir!” (Bihârü’l–Envâr, c.38, s.30). 
İbn Abbâs, Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakletmiştir: “Benden sonra Ali b. Ebî Tâlib’e karşı gelen, (hakkın üzerini) örtmüştür… Ona iman eden, mü’min ve ona düşman olan münafıktır; onun izini takip eden, ona ulaşacaktır… Onu reddeden ise yok olucudur. Ali, Allah’ın beldelerindeki nuru ve kullarına hüccetidir…” (Sefinetü’l–Bihâr, c.1, s.225; Bihârü’l–Envâr, c.38, s.90). 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: “Ali’ye düşmanlık besleyen, Allah’a düşmanlık beslemiştir!” (İhkâkü’l–Hak, c.7, s.42; Fezâilü’l–Hamse, c.2, s.229). 
Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben buyurdu ki: “Ya Ali, senden öne ancak (hakkın üzerini) örtmeye çalışan kimse, geçmeye çalışır ve senden ancak (hakkın üzerini) örtmeye çalışan geriye kalır. Sen, Allah’ın kulları arasındaki nuru ve hüccetisin; sen Allah’ın düşmanlarına çekilmiş kılıcı ve peygamberlerinin ilimlerinin vârisisin; sen, Allah’ın yüce kelimesi ve en büyük âyetisin. Allah, imanı ancak senin velâyetinle kabul eder.” (Esrârü’ş–Şehâde, s.241). 
Resûlullah (s.a.a.), Hz. Ali’ye (a.s.) hitaben buyurdu ki: “Ya Ali, Benden sonra, senden öne ancak (hakkın üzerini) örten kimse, geçmeye çalışır. Hiç kuşkusuz göklerin ehli sana ‘Emirü’l–Müminin’ derler.” (İsbâtü’l–Hüdât, c.2, s.284; Keşfü’l–Yakîn, s.278). 
Emirü’l–Müminin Ali (a.s.) buyurdu ki: “Kıyâmet gününde (düşmanlarını) dava etmek için Allah’ın (Azze ve Celle) huzurunda ilk diz çökecek kimse benim!” (Tarih–i Dimeşk, İbn Esâkir, Hz. Ali’nin Hayatı Bölümü, c.1, s.120).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.