22 Ocak 2015 Perşembe 00:03
‘İnsanlar Allah’ın huzurunda durur’
108. İLKE:
Ulemanın sözlerinde, Kur’an-ı Kerim’i izleyerek “eşratu’s-saat” diye bir meselenin söz konusu edildiğini görmekteyiz. Bundan maksat, kıyamet gününü alâmet ve nişaneleridir.
Kıyamet gününün nişaneleri iki kısma ayrılır:
a- Kıyamet günü gelmeden ve varlık âleminin düzeni bozulmadan önce gerçekleşecek olan ve vukû bulduklarında insanların daha yeryüzünde yaşayacakları olaylardır. “Eşratu’s-saat” kelimesi genellikle bu gibi olaylara söylenir.
b- Varlık düzeninin bozulmasına neden olan olaylar: Bu olaylar çoğunlukla Tekvir, İnfitar, İnşikak ve Zelzele sûrelerinde zikredilmiştir.
Birinci kısım nişaneler özetle şunlardan ibarettir:
1- Son Peygamber’in (s.a.a.) gönderilişi. (Muhammed, 18).
2- Ye’cûc ve Me’cûc sedlerinin yıkılması. (Kehf, 98-99).
3- Gökyüzünü siyah bir dumanın kaplaması. (Duhân, 10-16).
4- Hz. İsa’nın (a.s.) inişi. (Zuhruf, 57-61).
5- Yerden bir Dabbe (canlı)nin çıkışı. (Neml, 82).
Bu nişanelerin ayrıntıları için tefsir ve hadis kitaplarına müracaat edebilirsiniz.
İkinci kısmın nişaneleri hakkında da Kur’an-ı Kerim ayrıntılı bir şekilde durumların değişiminden; güneş, ay, denizler, dağlar, yer ve göğün dağılacağından bahsediyor. Kısacası, varlık âleminin düzeninin bozulacağını ve Allah Teâlâ’nın mükemmel gücünün cilvesi olan başka bir düzenin geleceğini vurguluyor. Nitekim buyuruluyor ki:
“O gün yer başka yerle, gökler de (başka göklerle) değiştirilir. Bütün insanlar tek ve kahredici Allah’ın huzurunda durur.” (İbrâhim, 48).
109. İLKE:
Kur’an-ı Kerim “Sûr’a üfürülüş” diye bir olaydan bahsetmektedir. Bu olay iki merhalede gerçekleşecektir:
a- (Allah’ın dilediği kimse dışında) yer ve göklerdeki bütün varlıkların ölümüne sebep olan Sûr’a üfürülüş.
b- Ölülerin dirilip Allah Teâlâ’nın huzurunda yer almalarına sebep olan Sûr’a üfürülüş.
Dolayısıyla, “Sadece bir tek nâra olur, hemen onların hepsi huzurumuza getirilir” (Yâsin, 51) ayeti, “Sûr’a üflendi. İşte onlar kabirlerinden (kalkıp) Rablerine koşuyorlar” ayetindeki (Yâsin, 51) Sûr’a üfürülüşü açıklamaktadır. Bu ayet, Sûr’a ikinci defa üfürülüşün bir nâra ve feryat olduğunu ve ondan sonra herkesin ansızın Allah’ın huzurunda hazır olacağını açıklıyor.
“Sûr’a üflendi, göklerde ve yerde olanlar (korkudan) düşüp bayıldı(lar). Ancak Allah’ın dilediği kaldı. Sonra ona bir daha üflendi, birden onlar (ölüm uykusundan) kalktılar, (kaderlerine) bakıyorlar.” (Zümer, 68).
Kur’an-ı Kerim, insanların kıyamet gününde haşredilmesi hakkında şöyle buyuruyor:
“Gözleri düşkün düşkün (zillet ve dehşet içinde) kabirlerden çıkarlar; tıpkı yayılan çekirgeler gibidirler.” (Kamer, 7).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137