09 Eylül 2006 Cumartesi 00:00
İnsanların en hayırlısı ahlâkı güzel olandır
Zeydu'l-Hayr (ra)'ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ya Rasulellah, Allah'ın kendisi hakkında hayır dilediği kişideki Allah'ın alameti ile hayır dilemediği kişideki Allah'ın alameti nedir, bana bildir". ~|~


Şöyle buyurdu:
"Ey Ebu Zeyd nasıl sabahladın?". Ben de: "Hayrı ve hayır ehlini isteyerek. Eğer hayra kudretim yetebildi ise ona yöneldim. Eğer kaçırdımsa buna üzüldüm, onu arzuladım" dedim. Şöyle buyurdu: "İşte bu Allah'ın hayır dilediği kişideki Allah'ın alametleridir. Eğer sana Allah bu alametlerin dışındaki şeyleri dileseydi sana onları hazırlardı" (Razzin).
Ebu Hureyre (ra) Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Peygamberlerin sünnetlerinden dört şey vardır. Bunlar; haya, koku sürme, evlenme ve misvak kullanmadır" (Tirmizi).

Ebu Hureyre (ra) Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Size hayırlı ve şerli olanınızdan haber vereyim mi?" bunu üç defa söyledi. Oradakiler: "Evet bildir" dediler. Şöyle buyurdu: "Sizin hayırlınız, hayrı umulup şerrinden de emin olunandır. Şerliniz de hayrı umulmayıp şerrinden de emin olunmayandır" (Tirmizi).
Ebu Bekre (ra)'ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Rasulullah (sav)'e şöyle soruldu:
 -İnsanların hangisi daha hayırlıdır?
O da şöyle buyurdu:
- Ömrü uzun olup da ameli iyi olandır.
- İnsanların hangisi şerlidir, dediler. Şöyle buyurdu:
- Ömrü uzun olup da ameli kötü olandır" (Tirmizi).

Abdullah b. Evfa (ra) Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Kimin Allah'a veya Adem oğlundan birisine bir haceti olursa, o kişi bir abdest alsın ve abdesti de güzelce alsın ve iki rekat namaz kılsın. Sonra Allah'a hamd ve senada bulunsun, Peygamber'e de salat getirsin ve sonunda da şöyle desin: "Halim ve Kerim olan Allah'tan başka ilah yoktur. Yüce arşın Rabbini tesbih ederiz. Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur. Allah'ım Senden rahmetinin gereklerini, mağfiretinin azimetlerini, her türlü iyilikten ganimet, her türlü kötülükten de selamet isterim. Benim için bağışlamayacağın bir günah, gidermeyeceğin bir üzüntü, rızana uygun olan yerine getirmeyeceğin ber hacet bırakma, Ey merhamet edenlerin en merhametlisi" (Tirmizi, İbn-i Mace).
İbn-i Mace'nin rivayetinde: "Ey merhamet edenlerin en merhametlisi" sözünden sonra şu ilave vardır: "Sonra da dünya ve ahiret işlerinden dilediğini ister. Şüphesiz Allah herşeyi takdir eder".

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137