13 Şubat 2008 Çarşamba 00:00
İslam'da mükemmel insan
Veda Hutbesi olarak bilinen tarihi hitabe, yüce İslam'ın cihanşümul mesajını özetlemektedir. Bu, insanlık için kıyamete kadar baki kalacak en anlamlı mesajdır. Bu mesaj, insanlığı ebediyyen medeni kılacak bir hayat programını ifade ediyordu. Bu program, fert ve toplumun saadetini temine yöneliktir. ~|~


Asırlar önce, Resuli Ekrem (sav), irad buyurmuş oldukları bu hitabeleriyle, yalnız yedinci asır Müslümanlarına değil, İslam'ın kudretiyle, bütün insanlığa hitab ediyordu.
Veda Hutbesi, insanlık için bir kurtuluş reçetesi olmakla birlikte aynı zamanda huzurlu bir hayat ortamının projesini ortaya koymaktadır. Bu hutbe, insan hak ve hürriyetlerini de en kamil anlamda hakkaniyet ve adalet ölçüleri içinde teminat altına almaktadır. Dün olduğu gibi bugün de hak hürriyet ve huzur arayan insanlık için Veda Hutbesi en anlamlı belgedir...
İyi bir tetkik ve tahkikle bakıldığında İslam'ın cihanşümul mesajını özetleyen Veda Hutbesi'nin başlıca iki şeyi anlattığı görülecektir.
Olgun, vasıflı mükemmel ve mükellef insan tipi; ve bu örnek insanın üstleneceği misyonu ortaya koyacağı eser, vereceği mesaj...
Şimdi bu iki ana unsuru biraz açalım.
1) Tarih boyunca insanlığa sunulan hitabeler içinde en anlamlı mesajı taşıyan Veda Hutbesi, özellikle giriş kısmanda Allah'ın iradesini beşeriyet planında gerçekleştirecek vasıflı insanın hangi ulvi sıfat ve meziyetlerle donatılacağını ortaya koymaktadır. Evet, bu insan hangi sıfat ve meziyetleri taşımalı?
Nasıl bir kemale muvaffak olmalı ki, insanlığın hamisi olsun; hakkı adaleti ayakta tutsun?
İnsanlığa kurtuluş mesajı verecek, hakikatin bekçisi olacak, Allah'ın insanlara lütfettiği hakları koruyup yeryüzünde huzur ve sükunu hakim kılacak, hak sahibine hakkını verecek, haksızlığa, zulme ve çifte standarta dur diyecek mükellef ama ulvi sıfatlarla teşhis edilmeş, medeni, alim, aydın insan tipi Veda Hutbesi'nin muhtevasının ana unsurunu teşkil eder.
Burada her meselenin çözümünde asıl unsurun insan olduğunu bir kez daha anlıyoruz. İnsanın, Allah'ın halifeliğine namzet olması, irade-i ilahinin insanın eliyle gerçekleşmesi gerçeği de bize davalarının temelinin insan olduğunu, asıl meselenin de hakkı koruyacak ve yaşatacak insan meselesi olduğunu anlatıyor.
Hakla olan, haklı olan haklı ile olan, haklarla müşerref olup vazife şuuruyla hareket eden iki cihan saadetinin teminatı olan insan.
İşte Veda Hutbesinde anlatılan temel gerçek bu...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137