Bu haber kez okundu.

İslamda zikir
İnsanlık tarihi boyunca peygamberleri, Allah'ı zikreden, zikre davet eden, insanları zikir yoluyla eğiten şahsiyetler olarak görmekteyiz. Onlar, insanların zikir yoluyla hidayetine vesile olan seçilmiş şahsiyetlerdir. Bu bakımdan onlara itaat, Allah'a itaat sayılmıştır:

"Kim ki Allah ve Resulü'ne itaat ederse, Allah'tan korkar ve O'ndan sakınırsa, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir."

Peygambere itaat Allah'a itaat demektir. Allah'a itaat da zikir olduğuna göre, peygambere itaatin zikir olduğuna şüphe yoktur. Peygamberlerin zikir olmasının bir başka yönü de onların yüzünde tecelli eden hak nazarı sebebiyledir. Sahabenin mânevî hallerinin kısa sürede tekamül etmesi, irşad olmaları bu nazara, bu tecelliye mazhar oldukları içindir. Hiçbir müslümanın ne kadar ibadet yaparsa yapsın sahabe makamına ulaşamaması da bu sebepledir. Bu noktada insanların ikaz ve irşadında kâmil mürebbilerin öneminin ne derece büyük olduğunu görmekteyiz. Bu, ilahî rahmetin, muhtaç olanlara ulaşmasınd~|~aki vesile gerçeğidir. Allah dostları o kimselerdir ki, görüldüklerinde Allah hatıra gelir. Âriflerin nazarıyla, insan seyr?ü sülûk'de terakki eder. Kâmil insanların nazarı, insanları irşada yönelik bir zikir sırrı, sürekliliğidir. Tasavvufta kural haline gelmiş bir söz vardır: Rabıtasız zikir faziletlidir, ancak kemâle erdirmez. Rabıtalı zikir ise hem faziletlidir, hem de erdirir. O halde vardığımız sonuç şudur: İlahî tecellinin zikir nuru ile kalplere nakşolmasına vesile oldukları için peygamberler zikirdir. Aynı şekilde gerçek âlimler (özellikle basiret sahibi ârifler) peygamber varisi olduklarına göre, onlar da nazarlarıyla, basiret nurlarıyla, yani zikir sırrıyla insanları irşad ederler. Ancak, hiç şüphesiz ki bu kâmil zevatın kemâli peygamberlerinkiyle mukayese edilmez.

Prof. Dr Haydar Baş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100