Bu haber kez okundu.

İslam'da zikir
"İkinci namazından sonra güneş batıncaya kadar Allah'ı zikreden cemaatle birlikte oturmam, bana her biri için oniki bin dirhem vererek İsmail (as) evladından dört köleyi azad etmemden daha sevgilidir."

Zikir meclislerinin üstünlüğü ile ilgili en çarpıcı delil de bizzat Allah Resulü'nün toplu zikir yaptırmasıdır.

"Ashaptan Şeddat Bin Evs ve Ubade Bin Samit der ki: Hz. Peygamber'in (sav) yanında bulunuyorduk. Peygamber (sav): "İçimizde garip (Ehl?i Kitap) var mı?" diye sordu. "Hayır ya Resulullah!" dedik. Bunun üzerine kapının kapatılmasını emretti. "Ellerinizi kaldırınız ve Lailaheillallah deyiniz." buyurdu. Bir saat ellerimizi kaldırdık ve birlikte Lailaheillallah dedik. Resulullah (sav) elini indirdi. Sonra da "Allah'a hamd olsun. Allah'ım Sen beni bu kelime?i tevhidle gönderdin. Şüphe yok ki sen asla vadinden dönmezsin." diyerek dua etti. Sonra, "Sevininiz. Hiç şüphesiz Aziz ve Celil olan Allah sizi yarlığadı." buyurdu.

Bütün bu delillerden çıkan netice şudur: Allah'ın rahmeti, ~|~toplulukların en şereflisi olan zikir toplulukları, zikir cemaatleri üzerinedir. Zikir meclislerinin bedeli hiç şüphesiz kurtuluşa ermek, affolunmaktır.

Esmaü'l Hüsna ile zikir

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki: "Allah'ın yüzden bir eksik olmak üzere doksan dokuz ismi vardır. Allah tektir, teki sever. Her kim o isimleri ezberler ve sayarsa muhakkak cennete girer."

Kaynaklardan öğrendiğimize göre bu isimler sırasıyla şöyledir:

Hüvallahüllezi la ilahe illa hüver'r, Rahman'ür, Rahim'ül, Melik'ül, Kuddüs'üs, Selam'ül, Mümin'ül, Müheymin'ül, Aziz'ül, Cebbar'ül, Mütekebbir'ül, Halik'ül, Bari'ül, Musavvir'ül, Gaffar'ül, Kahhar'ül, Vehhab'ür, Rezzak'ül, Fettah'ül, Âlim'ül, Kabız'ül, Basıt'ül, Hafid'ul, Rafi'ul, Muizz'ül, Muzill'ül, Semi'ül, Basır'ül, Hakem'ül, Adl'ül, Latif'ül, Habır'ül, Halim'ül, Azim'ül, Gafur'ur, Şekur'ül, Aliyy'ül, Kebir'ül, Hafız'ül, Mukit'ül, Hasıb'ül, Celil'ül, Kerim'ür, Rakıb'ül, Mücib'ül, Vasi'ül, Hakim'ül, Vedüd'ül, Mecid'ül, Bais'ül, Şehid'ül, Hakk'ul, Vekil'ül, Kaviyy'ül

Metin'ül, Veliyy'ül, Hamid'ül, Muhsıyy'ül, Mubdi'ül, Muid'ül, Muhyi'ül, Mümit'ül, Hayy'ül, Kayyum'ül, Vecid'ül, Macid'ül, Vahid'üs, Samed'ül, Kadir'ül, Muktedir'ül, Mukaddim'ül, Muahhır'ül, Evvel'ül, Ahır'uz, Zahir'ül, Batın'ül, Vali'ül, Müteali'yül, Berr'üt, Tevvab'üt, Müntakim'ül, Afüvv'ül, Rauf'ül, Malikül Mülk'uz, Zülcelali vel ikram, Muksıt'ül, Cami'ül, Ganiyy'ül, Muğni'yyül, Mani'üd, Darr'ün, Nafi'un, Nur'ül, Hadi'yyül, Bedi'ül, Baki'yyül, Varis'ür, Reşid'üs, Sabur'ü.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100