28 Ocak 2009 Çarşamba 00:00
İslam'ı gereği gibi yaşamak
İbni Ömer (ra) şöyle derdi:
Akşamladığında sabahı gözleme, sabahlayınca da akşamı gözleme. Sıhhatinden hastalığına, hayatından ölümüne bir şeyler al.
Bu hadisi Buhari rivayet etmiştir. ~|~

 

Muaz b. Cebel (ra)'den şöyle demiştir: Ya Rasulullah, beni cennete sokacak, cehennemden uzaklaştıracak bir ameli haber ver dedim. O da şöyle buyurdu:
"Sen büyük bir şey sordun. Ancak o Allah'ın kolay kıldığı kişilere kolaydır. Allah'a ibadet edersin. O'na hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namazı dosdoğru kılarsın, zekâtı verirsin, Ramazan orucunu tutarsın, Beyti (Kâbe'yi) tavaf edersin".
Sonra şöyle buyurdu: "Sana hayır kapılarını göstereyim mi? Oruç kalkandır, sadaka suyun ateşi söndürdüğü gibi günahı söndürür. Gecenin içinde kişinin kıldığı namaz da (hayır kapılarındandır".
Sonra: "Onların yanları yataklardan uzaklaşır, korku ve ümidle Rabb'lerine dua ederler, verdiğimiz rızıklardan infak ederler. Onların yaptıklarına mükafak olarak ne göz aydınlatacak sevinçler sakladığımızı hiçbir kimse bilemez." mealindeki ayeti okudu.
Sonra şöyle dedi: "Sana din işinin başı, direği ve en yüce yerinin zirvesini haber vereyim mi? "Ben, "evet ya Rasulullah" dedim. O şöyle dedi: "İşin başı İslam, direği namaz, zirvesi cihaddır". Sonra şöyle buyurdu:
"Bütün bunların da özünü sana haber vereyim mi?" Ben, "evet ya Rasulullah" dedim. Dilini (eliyle) tuttu ve "İşte bunu tut" buyurdu. Ben de: "Ya Rasulullah, biz söylediğimiz şeylerle de mi hesaba çekileceğiz?" dedim. O da: "Annesi kaybedesice insanları yüz üstü yahut burunları üzerinde cehenneme sürükleyen ancak dillerinin ekip biçtiğidir."
Bu hadisi Tirmizi rivayet etmiştir. Hadis Hasendir, Sahihdir.
Yine Ebu Zerr (ra)'den: Rasulullah (sav)'ın ashabından bazı kimseler, Peygamber (sav)'e şöyle dediler: "Ey Allah'ın Rasulü, zenginler sevaplarla gidiyorlar. Bizim gibi namaz kılıyorlar, bizim gibi oruç tutuyorlar, mallarının fazlasıyla sadaka veriyorlar. (Biz fakiriz, bunu yapamıyoruz". Rasulullah (sav) şöyle cevap verdi. "Allah size de sadaka vereceğiniz şeyler vermemiş midir? Her bir tesbihinize sadaka (sevabı) vardır. Her bir tekbirinize sadaka (sevabı) vardır. Her bir hamdinize sadaka (sevabı) vardır. Her bir kelime?i tevhidinize sadaka (sevabı) vardır. Her iyiliği emirde sadaka (sevabı) vardır. Her kötülüğü yasaklamada sadaka (sevabı) vardır. Hatta sizden her birinizin, zevcesiyle yakınlamasında bile sadaka (sevabı) vardır. Adamlar, Ey Allah'ın Rasulü, bizden biri şehevi arzusunu yerine getirince de ona sevap mı olur? dediler. Peygamber (sav) "Ne dersiniz, o arzusunu haramla giderseydi ona günah olur muydu? İşte aynen öyle, eğer o arzusunu helâl ile giderirse ona sevap olur."
Bu hadisi, Müslim rivayet etmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100