20 Temmuz 2002 Cumartesi 00:00
İyi dost seçmenin zarureti
Bütün iyilikler veya kötülükler arkadaş yoluyla insana etki eder. Her insanın yapısında hayır ve şer tohumları nötr halde bulunur. Ancak arkadaş ve dost çevresi eğer hayırlı kişilerden seçilirse o insanda hayır tohumları gelişir. Aksi durumda Allah korusun hem milletin, hem de Rabbimizin sevmediği insanlar oluşur. Öyleyse iyi olmak istiyorsak iyi insanlarla dostluk kurmak mecburiyetindeyiz.

Hayırlı işler mi yapmak istiyoruz; İiyi dost seçmeli. Hizmet etmek mi istiyoruz; iyi dost seçmeli. Çoluk çocuğumuz Rabbine kul, Peygamberine ümmet mi olsun istiyoruz; iyi dost seçmeli. Yaptığımız işlerde tam isabet etmek mi istiyoruz; iyi dost seçmeli.

Allah'a giden yol iyi dostluktan geçer. Dinimiz İslam da iyi dostluk ve kardeşlik üzerine kurulmuştur.

Kardeşlik ve dostluk deyip geçmemeli. Gerekenler ne ise yerine getirilmelidir. Önce Allah'ın sevdiği ve Allah'ı hatırlatan insanları dost seçmeli. Çünkü en iyi dost, görüldüğünde Allah'ı hatırlatan kimsedir. Peygamberimiz (sav): "Size hayırlıların~|~ızı haber vereyim mi?" buyurdu. Sahabiler "Evet ver" dediler Resulullah (sav) "Yüzlerine bakıldığı zaman Allah'ı hatırlatanlardır" buyurdu. "En kötülerinizi de haber vereyim mi?" Sahabiler " Evet" dediler. Resulullah: "Koğuculuk yapanlar, birbirlerini seven kimselerin arasını bozanlar, insanları birbirinden ayrı düşürmek isteyenlerdir" buyurdu.

Millet olarak birçok meselemiz vardır, derdimiz vardır. Ancak, inanıyorum ki, iyi dostluklar ve kardeşlikler kurduğumuz taktirde mevcut problerimizin birçoğu halledilecektir? Çünkü Allah (cc) için birbirini seven iki insanın, Allah-u Teala üçüncüsü benim buyuruyor.

İyi dost dinimizi daha iyi yaşamamıza vesile olacaktır. Bunun için Resul-i Ekrem (sav): "Herkes dinini kimden aldığına baksın. Çünkü kişi arkadaşının dini üzeredir" buyurmuştur.

Bir rivayete göre; ehl-i tasavvuftan bazılarını asmaya götürürlerken bir tanesi acele ederek hemen öne geçer ve ilk önce öldürülmeyi ister. Sebebi sorulduğunda şöyle cevap verir ve diğerlerinin de kurtulmasına vesile olur, "Bir an olsun kardeşime hayat kazandırmayı arzu ettim". Dostluklar Allah için olmalı, basit menfaatler üzerine kurulmamalıdır. "Kuru kuruya kardeş olanlar ölülerle kardeş olsunlar" denilmiştir.

Güzel ahlâk, iyi huylar, kötülüğe göre daha geç bulaşır. Bunun için de iyi dost seçmek, güzel huylarla bezenmemiz için bir zarurettir. Sahabe önce Allah Resulünü dost seçtiği gibi, bizler de önce Allah dostlarını dost seçmeli, daha sonra onları sevenleri dost ve kardeş edinmeliyiz. Millet olarak maddi ve manevi kalkınmamız, kendi öz benliğimize dönmemiz, cihana yeniden mührümüzü vurmamız; iyi dostların güzel dostlukların çoğalmasına bağlıdır. Allah'tan milletimizin ve bütün insanlığın güzel dostlar bulmasını ve böylece hem dünya hem de ahiret saadetine kavuşmalarını Yüce Allah'tan niyaz ederim.

* Ayten ÜSTÜN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.