22 Eylül 2008 Pazartesi 00:00
Kadir gecesi ilahi bir fırsat
Sahabe-i kiram, Peygamber Efendikize kadir gecesini ramazan ayının son on gününde gördüklerini anlatırlardı. Bunun üzerine, Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ~|~

 

 

Sahabe-i kiram, devamlı olarak, kadir gecesini ramazan ayının son on gününde gördüklerini Rasûlüllah (s.a.v.) efendimize anlatırlardı. Onların öyle anlatmaları üzerine, Rasûlüllah (s.a.v.) efendimiz şöyle buyurdu:
- " Sizin bu görüşünüz tevatür haline geldi. Şu manâda ki: Kadir gecesi ramazan ayının yirmi yedinci (27.) gecesidir. Her kim, kadir gecesini aramak ister ise, onu ramazan ayının son on gününün yedincisinde (7.) arasın."
"Gerçek biz onu (Kur'ân'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazi u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rabblerinin izniyle, her bir iş için iner de iner. O (gece) tanyeri ağarıncaya kadar selâmdır." (Kadr sûresi 97 /1 8)

Kur'ân-ı Kerim, Levh-i Mahfûz'dan dünya göğüne topyekün olarak, Kadir gecesinde indirilmiştir. Kur'ân'ın inzaline o gece başlanmıştır. Bilâhare Cebrail -aleyhisselâm da 23 senede onu tedrîcen Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'e vahyetmiştir (Beyzâvî, Medârik).

Kadir gecesi, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Binâenaleyh, o gece yapılan sâlih amel, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin ay ibâdetten daha hayırlıdır. (Celâleyn, Medârik)

"Onda melekler ve Rûh Rablerinin izniyle her bir iş için iner de iner." Bu ayette Rûh ile Cebrail -aleyhisselâm- kastedilmiştir (Celâleyn, Medârik).
"Her bir iş için" ayetinden; o seneden gelecek seneye kadar Allah Teâlâ'nın hüküm ve kaza buyurduğu her emirden dolayı meleklerin ve Rûh'un indiği kastedilmektedir. (Beyzâvî, Celâleyn, Medârik) Melekler uğradıkları her mümine selam verirler. (Beyzâvi, Celâleyn, Medârik)

Müminlerin anası Hazret-i Âişe'nin -radıyallâhu anhâ- şöyle dediği Tirmîzî'de rivayet edilmektedir:
"Dedim ki:
-Ey Allah'ın RasûlüL. Kadir gecesini bilirsem, onda nasıl duâ edeyim?
"Şöyle söyle!" buyurdu:
"Allâhümme inneke afüvvün, tühıbbulafve fa'fü annî: Allâhım! Şüphesiz ki sen çok afv edicisin, afvı seversin. O halde beni de affet!...»
"Denildi ki: Nebiyy-i Zîşân -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimize ümmetinin ömürleri sunuldu. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bunu az buldu. Bunun üzerine Kadir gecesi verildi.
Enes bin Mâlik -radıyallâhu anh- şöyle demiştir:
- Güvendiğim birisinden duydum ki, Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- kendisinden önceki insanların ömürlerini veya onlardan Allah Teâlâ'nın dilediği kadarını gördü de kendi ümmetinin ömürlerini küçümsedi. Diğerlerinin uzun ömürlerinde yaptıkları sâlih amellere, (bu kısa ömürde) ulaşmaları mümkün olmayacaktı. Allah Teâlâ O'na bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini verdi." (Gunye 2/13)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137