05 Ekim 2007 Cuma 00:00
Kadir Gecesi müjdesi
Peygamber Efendimiz, bin aydan daha değerli olan Kadir gecesinin, Ramazan ayının son günlerinde aranması gerektiği müjdesini vermiştir. ~|~


"Rasûl?i Ekrem ?sallâllâhu aleyhi ve sellem? Efendimizin Kadir gecesi konusunda muhtelif hadisleri vardır. Yirmiyedisinde, son on gününün teklerinde, son yedisinde, yirmiüçüncü gecesinde, son onda aranması ile ilgili olanları bunlardan bir kısmıdır:
"Kadir gecesini, Ramazan'ın son yedisinde arayın." (Müslim, Ebû Dâvud).
"Kadir gecesini arayın. Kim onu arayacaksa (Ramazan ayının) yirmiyedisinde arasın." (İmâm Ahmed bin Hanbel'in Müsned'i).
"Kadir gecesini, Ramazan'ın son on (gününün) tekinde arayın." (İmâm Ahmed, Tirmîzî, Beyhakî).
"Kadir gecesini, yirmiüçüncü gecede arayın." (Taberânî).
"Kadir gecesini, (Ramazan'ın) son on gün(ün)de, yâhud son yedi gün(ün)de arayın." (Mûslîm).
"İçinizden bazı insanların, rüyasında Kadir gecesi ilk yedide gösterildi. Yine sizden bazı kimselere de, son yedide gösterildi. Siz onu son onda arayın!.." (Buhârî). (Kur'ân?ı Hakîm Meâl?i Kerîm, Kadr Sûresi dipnotları)
Görülüyor ki, Kadir gecesinin zamanı kat'î bir surette tâyin ve tasrîh edilmemiştir. Şu yazdığımız ve bir çoğunu da yazmadığımız hadislerden bir kısmı, Onun son on günün teklerinde, bir kısmı çiftlerinde, bir kısmı orta on günde, bir kısmı da bütün Ramazan'da aranmasını emretmektedir. İslam alimleri, bu hususu şöyle açıklamışlardır:
"Kadir gecesi, muayyen bir gece değildir. Bir sene tek gecede, bir sene çift gecede olmak üzere seyr ve intikâl eder. Bu bâbda sâdır olan hadîsler, vakitleri itibariyledir." Kadı İyâz da böyle demiştir.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.