20 Temmuz 2014 Pazar 00:03
‘Kalplerin cilâsı konuşmaktır’
Yunus, kendisine anlatan birinden, o da Ebu Abdullah’dan (aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) şöyle buyurmuştur: “Her cuma, bütün vaktini diğer işlerinden uzaklaşarak dinine ayırmayan, bunu bir alışkanlık haline getirmeyen, dini ile ilgili sorular sormayan adama yazıklar olsun!” Bir diğer rivayette, “Müslümanlara yazıklar olsun” ifadesi yer almaktadır.
Abdullah b. Sinan, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet eder:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: “Allah Azze ve Celle şöyle diyor: Kullarım arasındaki ilmi müzakere, Benim emir ve yasaklarımla ilgili bir sonuca ulaştığı zaman, bu, ölü kalplerin canlanmasına neden olur.”
Ebu’l-Carud şöyle rivayet eder:
Ebu Ca’fer’in (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum: “İlmi dirilten kula Allah rahmet etsin.”
Dedim ki: “İlmin diriltilmesi nedir?”
Buyurdu ki: “Din ve takva ehliyle müzakereler yapmaktır.”
Abdullah b. Muhammed el-Haccal, ashabının bazısından onlar da merfu olarak İmam’dan şöyle rivayet etmişlerdir:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: “Müzakere edin, karşılaştırma yapın ve konuşun; çünkü konuşmak kalplerin cilâsıdır. Kalpler de tıpkı kılıç gibi pas tutarlar. Kalplerin cilâsı konuşmaktır.”
Mansur es-Saykal şöyle rivayet eder:
Ebu Ca’fer’in (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle dediğini duydum:
“İlmi müzakere etmek derstir. Ders, güzel bir namazdır.”
Talha b. Zeyd, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm) şöyle rivayet etmiştir:
“İmam Ali’nin (aleyhisselâm) kitabında şunları okudum: Allah, âlimlerden ilmi cahillere dağıtmalarına ilişkin bir söz almadan; cahillerden ilim öğrenmeye ilişkin bir söz almamıştır. Çünkü ilim, cehaletten öncedir.”
Talha b. Zeyd, Ebu Abdullah’dan (Ca’fer Sadık aleyhisselâm), “Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme” (Lokman, 18) âyetiyle ilgili şu açıklamayı rivayet eder: “Ta ki insanlar, ilim açısından senin nazarında eşit konumda olsunlar.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137