10 Mart 2014 Pazartesi 00:01
Kanaatta kimse O'na erişemez
Ebû İshâk Sübeyî'den şöyle rivâyet edilmiştir:
"Bir Cuma gününde ben babamın boynuna binmiştim ve Emirü'l–Müminin Ali (a.s.) kollarını hareket ettirdiği hâlde hutbe okuyordu.
'Babacığım, Emirü'l–Müminin'i (a.s.) hararet mi basmış?' dedim. 
Babam, 'Hayır, ne hararetten dolayıdır ne de soğuktan; gömleğini yıkamış, başka bir gömleği de olmadığı için kollarını sallayarak (gömleğini kurutmaya çalışıyor)' dedi." (El–Ğârât, c.1, s.98).
Esved ve El–Kame'den şöyle rivâyet edilmiştir: 
"Emirü'l–Müminin Ali'nin (a.s.) yanına gittik; önünde hurma yaprağından örülmüş bir tepsi vardı, tepsinin üzerinde de arpa kabuklarının gözüktüğü bir veya iki arpa ekmeği vardı. Ekmekleri (kuru olduğu için) dizinde kırıyor ve tam ezilmemiş tuzla beraber yiyordu. İmam'ın Fizze ismindeki hizmetçisine dedik ki: 'Neden şu unu Emirü'l–Müminin'in için eleyerek (pişirmedin)?' 
Fizze cevabımızda şöyle dedi: 'O güzel ekmek yesin de vebali benim boynumda mı kalsın?!' Bu cevaba Ali (a.s.) tebessüm etti ve şöyle buyurdu: 'Unun elememesini ben emrettim!'
'Peki neden ya Emire'l–Müminin?' diye sorduğumuzda, 'Bu, nefsi daha iyi ram eder ve mü'min bana uyar ve ben de (bilahare) arkadaşlarıma kavuşurum!' buyurdu. (Mecmûat–u Verrâm, c.1, s.48; İhkâkü'l–Hak, c.8, s.277).
Süveyd b. Gafele'den şöyle nakledilmiştir:
"Ali'nin (a.s.) yanına gittim. Bir de baktım ki oturmuş; önünde de bir kabın içerisinde ekşidiği kokusundan anlaşılan biraz ayran elinde de üzerinde arpa kabukları gözüken bir parça ekmek var. Ekmeği eliyle kırıp ayranın içine atıyordu. Bana, 'Yaklaş da ekmeğimizden sen de ye' buyurdu. Ben de 'Orucum' dedim." (İrşâdü'l–Kulûb, s.215).
Yine rivâyet edildiğine göre bir gün Ali (a.s.) bir kasabın yanından geçiyordu. Elinde iyi bir et vardı. Hz. Ali'yi (a.s.) görünce, "Ya Emire'l–Müminin, bende iyi et var, ondan satın alır mısın?" dedi. 
İmam (a.s.), "Verecek param yoktur" buyurdu. Kasap, "Ben sabredebilirim ya Emire'l–Müminin" deyince, Ali (a.s.), "Ben de et yememeğe sabredebilirim!" buyurdu. (İrşâdü'l–Kulûb, s.119).
Hz. Ali'nin (a.s.) şöyle buyurduğu nakledilmiştir:
"(Kendisini kastederek) şu gördüğünüz emiriniz, dünyanızdan iki parça elbiseyle yetinmiştir; sene boyu et yemeği yemez ve sadece kurbanlık hayvanın ciğerinden biraz almakla yetinir!" (İhkâkü'l–Hak, c.8, s.289). 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100