Bu haber kez okundu.

Kandiliniz mübarek olsun
Ebu Hüreyre r.a. dahi, Rasûlüllah (s.a.v.) efendimizin şöyle buyurduğunu anlatmıştır: - "Bir kimse, receb ayının 27. günü oruç tutar ise, kendisine altmış aylık oruç sevabı yazılır." ~|~

 

Cebrail aleyhisselâm, Rasûlüllah (s.a.v.) efendimize elçilik vazifesini getirdiği ilk gündür. Hibetüllah bize, Hasan-ı Basrî'nin şöyle dediğini anlattı:
- Receb ayının 27. gecesi olduğu zaman, Abdullah b. Abbas, sabaha itikâf niyeti ile çıkardı. Öğlen zamanına kadar da namaz kılardı.
Öğlen namazını kıldıktan sonra da, bir mikdar lenirdi. Daha sonra dört rikât namaz kılardı. Bu namazda şu sureleri okurdu:
a) Bir kere Fâtiha suresini.
b) Birer kere Muavvizeteyn (113.-114.) surelerini.
c) Üç kere Kadr (97.) suresini,
d) Elli bir kere İhlâs (112.) suresini.
Bu namazdan sonra, ikindi namazına kadar duâ ederdi. Bu arada, şunu söylerdi:
- Rasûlüllah (s.a.v.) efendimiz de bugünde böyle ederdi.
Hibetüllah'ın, Ebu Seleme yolundan bize verdiği habere göre; Ebu Hüreyre ve Selman-ı Farisî r.a. Rasûlüllah (s.a.v.) efendimizin şöyle buyurduğunu anlatmışlardır:
-"Receb ayında bir gün ve bir gece vardır ki; her kim: O günü oruçla, geceyi dahi namazla geçirir ise, kendisine yüz sene; geceleri namaz kılanın gündüzleri dahi oruç tutanın sevabı verilir."
O gün, receb ayının bitiminden üç gün evvelki gün ve gecedir. Rasûlüllah (s.a.v.) efendimize o gün peygamberlik verilmiştir.
Receb-i şerîf'in yirmiyedinci gecesine müsadif olan mübarek Leyle-i Mi'raçta on iki rekat nafile namaz kılınması müstahsen görülmüştür. Her rekatta, Fâtiha-i şerîfe'den sonra başka bir sûre okuyarak iki rekatta bir selâm vermeli ve sonra yüz kere :
"Sübhânellâhi velhamdülillâhi velâ ilahe illallâhu vallâ-hü ekber" teşbihini okumalıdır. Sonra yüz kere;
"Estağfirullâh el- Azîm" diyerek istiğfar da bulunmalı ve yüz kere de Nebiyy-i Ekrem Efendimize -sav- salât ü selâm göndermeli:
"Allâhümme salIi alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed" demelidir.
'Gündüzünde oruçlu bulunmalıdır.
Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh-, Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'in şöyle buyurduğunu bildiriyor:
"Receb'in yirmiyedinci günü oruç tutan kimse için (Allah Te-âlâ) altmış ay oruç tutmuş sevabını yazar. O gün Cebrail -aley-hisselâm-'ın Nebiyy-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- üzerine peygamberlik vazifesini indirdiği ilk gündür." (Gunye 1/182)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100