18 Mayıs 2009 Pazartesi 00:00
Kâbe, muazzam bir mâbed
Hz. Peygamber (sav) İnsanlığı Selamlarken İslamiyet'in şirki temizlemek hususundaki evrensel mesajı karşısında bütün Arap kabileleri Müslüman oldular. ~|~

İslamiyet'in nuru her tarafa yayıldı. Din kemale erdi. Artık İslam talimatının esaslarını, İslam ahlakının temellerini, umumi bir kongre huzurunda büyük bir cemaate, İslam ülkelerinin her tarafından gelen murahhaslara ilan ederek cihanı tenvir etmek gerekiyordu.
Bunun için, Hac'dan daha münasip bir zaman ve mekan olamazdı.
Zaten haccın en büyük hikmeti de bu idi.
Hicretin 10. senesi, Zilkade ayında Hz. Peygamberin hacca gideceği ilan olundu. Hz. Peygamber'le beraber haccetmek şerefine nail olmak isteyenler, kafile kafile yollara döküldüler. Medine'nin etrafına çadırlar kuruldu. Yüz bin kişi Medine sokaklarını dolduruyor, din kardeşliğinin verdiği samimiyet ve heyecanla kucaklaşıyorlardı.
Zilkade ayının 25'i, Cumartesi günü Hz. Peygamber. Yıkanıp ihrama girmiş, öğle namazını kıldıktan sonra bu muazzam kafile ile Mekke yolunu tutmuştu. Bütün zevcelerini ve hayatta kalan tek kızı Fatıma'yı da beraberinde hacca götüryordu. Harem?i Şerif hududuna gelince, "Lebbeyk" sedaları yükselmeye başladı. Her taraftan yollara dökülen hacılar etrafı doldurmuştu. Peygamberimiz, "Lebbeyk" dedikçe her yanda bu ses yükseliyor, dağlar taşlar bu seda ile çınlıyordu.
Hz. Peygamber, bir insan denizi içinde Kâbe'yi ziyarete geliyordu. Bu hacca yaklaşık 120 bin kişi iştirak ediyordu. Hac merasimi, cahiliyet zamanından farklı olarak ifa edildi.
Kâbe'yi uzaktan gördüğünde; "Ya Rabbi! Bu muazzam mabedin azamet. Şeref, keramet ve mehabetini artır" diye dua eden Resulullah Efendimiz, Beytullah'a vararak Hacer'ül?Esved'e el sürdü. Daha sonra oradan başlayarak Kâbe'yi yedi defa tavaf etti. Sonra Makam?ı İbrahim'de iki rekat  namaz kılıp döndü ve tekrar Hacer'ül?Esved'i selamladı. Ardından Safa Tepesi'nde hamd ve şükreden Hz. Resulullah, Safa ile Merve arasında yedi defa sa'y ettiler. Mekke'de dört gün kaldıktan sonra Perşembe günü Mina'ya geçtiler. Geceyi orada geçirdiler. Zilhicce'nin dokuzu Cuma günü sabah namazını kıldırdıktan sonra Arafat'a hareket ettiler.
Resulullah, Arafat'ta devesi Kasva'nın üzerinde olduğu halde 120 bin civarındaki Müslümana ve de sonraki asırların insanlarına eskimez, pörsümez, değişmez hüküm ve hikmetleri ihtiva eden şu meşhur "Veda Hutbesi"ni irad buyurdular...


VEDA HUTBESİ'NDE İNSAN HAKLARI /
Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın kaleminden Gönül Sohbetleri

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137