Bu haber kez okundu.

KISSADAN HİSSE
YİRMİ SANİYEDE

Şeytan hizmetçi kılığına girmiş ve yirmi sene Cüneyd?i Bağdadî Hazretleri'nin yanına gidip gelmişti. Bir türlü gönlüne vesvese vermeye, ona istediklerini yaptırmaya muvaffak olamamıştı. Birgün:

"Ey Üstad! Yoksa siz benim kim olduğumu biliyor musunuz?" dedi. Hazreti Cüneyd: "Sen lanetli İblissin. İlk geldiğin andan beri seni tanıyorum", buyurdu. Şeytan: "Ey Sultanü'l Muhakkikin! Sizin kadar yüksek dereceye ulaşan başka bir büyük zat tanımıyorum. Yirmi senedir size hiçbir isteğimi yaptırmaya muvaffak olamadım", dedi. Bunun üzerine Cüneyd?i Bağdadî Hazretleri, "Defol mel'un! Şimdi de beni kendini beğenme hastalığına düşürerek mahvetmek mi istiyorsun! Yirmi senede yapamadığını yirmi saniyede mi yapacaksın? Yıkıl karşımdan!" diye bağırdı.

HATEMİ TAİ'DEN DAHA CÖMERT

Cömertliği meşhur Hatemi Tai'ye "Senden daha cömert bir kimse var mı acaba?" diye sordular. O "Evet! var" dedi ve başından geçen bir hadiseyi şöyle anlattı: Birgün bir seferim zamanında bir gence misafir olmuştum. Genç fakir bir kimse olmasına rağmen bana bir koyun kesip hazırlattı. Önüme koyunun böbreği geldiğinde "Ben koyunun böbreklerini çok severdim" dedim. Bir ara ev sahibi genç ortalıktan kayboldu. Biraz sonra baktım ki varı yoğu olan yedi koyununun yedisini de kesmiş böbreklerini hazırlamış, önüme getirdi. Ben şaşkınlık içerisinde kalmıştım... Çünkü biliyordum ki genç fakir bir kimse idi. "Niçin benim için varın yoğun olan yedi koyunu kestin. Ben sana böyle yap demedim. Sadece koyun böbreğini sevdiğimi söyledim." dediğimde, bana şu karşılığı verdi: "Bana Allah'ın misafiri gelmiş, hiç onun sevdiği bir şeyi ikram etmez miyim" dedi.

Gencin bu misafirperverliğine hayran kalmıştım, gözlerim yaşardı... diye anlattı.

Hatemi Tai'ye "Onun iyiliğine karşı sen ne yaptın" diye sordular. O "Derhal üç yüz deve, beş yüz koyun gönderdim" deyince, "Demek ki sen ondan daha cömertmişsin" dediler. Hatemi Tai: "Hayır! O benden cömert, çünkü o bana nesi varsa ikram etti, bense ona sadece malımın bir cüzünü gönderdim!" dedi. ~|~
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100