Bu haber kez okundu.

KISSADAN HİSSE
SALAVATIN EHEMMİYETİ

Bir zahid, Efendimiz (sav)'i rüyada gördü.Peygamberimiz ona dönüp bakmıyordu bile... Zahid: "Ya Resulallah! Sen beni tanımıyor musun?" Dedi. Efendimiz: "Tanımıyorum", buyurdular.

"Sen bana dargın mısın ya Resulullah?" dedi. Efendimiz: "Dargın değilim", buyurdular. O zaman zahid: "Ben falan zahidim", dedi. Resulüllah (sav): "Ben seni tanımıyorum", buyurdu. Zahid: "Ya Resulellah! Ben ulemadan işittim; buyururlar ki, Nebi ümmetini, ana?babanın evlatlarını tanıması gibi bilir, derlerdi". Peygamber Efendimiz:

"Ulema doğru söyledi! Nebi ümmetini ana?babadan daha iyi bilir, lakin nebiye salavat okuyan ümmetini bilir", buyurdu.

Bu hadiseden o zahidin peygamberimize salavat getirmeye lüzum görmediği ve peygamberimizin onu ikaz ettiği anlaşılmaktadır. . .

HZ. ÖMER'İN NİL NEHRİNE MEKTUBU

Hz. Ömer halife iken Amr bin As (r.a.)'ı Mısır'ın fethi için vazifelendirmiş, Mısır fetholunduktan sonra da onu Mısır'a vali tayin etmişti. Birgün Mısır halkı valinin huzuruna çıkarak şöyle dediler:

"Ya Amr, Nil nehrinin bir adeti vardır, o adet yerine getirilmezse nehrin suyu çoğalmaz kesilir... Halk da açlık sıkıntısı ile karşı karşıya kalır" dediler. Amr bin As hazretleri :

"O adeti nedir?" diye sordu. Onlar:

"Biz her sene bir fakiri altın ve paralarla kandırır, çocuğunu Nil nehrine atarız, ondan sonra nehrin suyu çoğalır, halk da ondan istifade ederek kazanç sağlar" dediler... Amr bin As hazretleri "Bu, cahiliyetten kalma bir adettir" diyerek buna müsaade etmedi ve Halife Hazreti Ömer'e meseleyi anlatan bir mektup yazdı.

Hazreti Ömer, Valiye yazdığı cevabî mektupta "Kabul etmemekle çok iyi etmişsin. Sana gönderdiğim mektupla bir mektup daha gönderiyorum, onu Nil nehrine at" dedi.

Hazreti Ömer'in Nil nehrine yazdığı mektupta şöyle yazılı idi:

"Ya Nil! Akacaksan Allah'ın izniyle daha evvel nasıl akıyorsan öyle ak! Eğer akmazsan kıyamete kadar bir daha akma!"

Hazreti Ömer'in Nil nehrine yazdığı mektubu vali nehre attı... Ertesi günü nehrin sularının onaltı metre yükseldiği görüldü! ~|~
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100