31 Ekim 2006 Salı 00:00
Kıssadan Hisse/ Hiçbir Tereddüt Göstermedi
Allah Rasûlü şöyle buyurdu: "İslâm'a davet ettiğim herkesin yanında bir tereddüd, bir düşünce vardı (ilk etapta hemen İslâm'ı kabul etmediler)... ~|~

Ancak, Ebubekir bu hükümden müstesnadır. Ona İslâm'ı tebliğ ettiğimde tereddüt etmedi ve duraklamadı"[İbn İshak]
Hz. Ebubekir, Rasûl-ü Ekrem'in peygamberlikten önce de arkadaşıydı. Rasûl-ü Ekrem'in doğruluğunu, eminliğini, güzel ahlâklı olduğunu ve bunların da kendisinde halka karşı dahi yalan söylemeye mâni olduklarını biliyordu. O halde Rasûl-ü Ekrem, Allah'a karşı nasıl yalan söyleyecekti? İşte bunu bildiği için Rasûl-ü Ekrem ona, "Cenabı Hak beni Peygamber olarak gönderdi" der demez, Hz. Peygamberi tasdik etti. Hiçbir tereddüd göstermedi ve hiçbir an için geri kalmadı.

***
"Allah beni peygamber olarak size gönderdi. Siz bana 'sen yalan söylüyorsun' dediniz. Ebubekir ise beni tasdik etti. Nefsiyle, malıyla bana yardımda bulundu. Acaba benim arkadaşımı (Hz. Ebubekir'i kastediyor) benim için terkeder, yakasını bırakır mısınız?"

Bu sözü Rasûl-ü Ekrem iki defa söyledi. Artık bu sözden sonra hiç kimse Hz. Ebubekir'i rahatsız etmedi. Rasûlullah'ın bu sözü de, Hz. Ebubekir'in ilk müslüman olduğu hususunda nass gibidir. [Buhari, (Ebu Derda'dan); Bidaye, 3/126-127]
Mekke'yi kapsayan iki dağ arasında Rasûl-ü Ekrem'in Ebu Bekir'in İslâm'ından sevindiği kadar sevinen hiç kimse yoktu. Ebubekir Sıddık evine gitti. Osman bin Affan'a, Talha b. Ubeydullah'a, Zübeyr b. Avvam'a, Sa'd b. Ebî Vakkas'a vardı, teklifte bulundu. Onlar da müslüman oldular. Ertesi gün Osman b. Maz'un, Ebu Ubeyde b. Cerrah, Abdurrahman b. Avf, Ebî Seleme b. Abdulesed, Erkam b. Ebî'l-Erkam'ı getirdi, onlar da müslüman oldular.[Ebu'l-Hasan Trablusi, (Hz. Aişe'den); Bidaye, 3/29].
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.