21 Şubat 2009 Cumartesi 00:00
Kıssadan Hisse / Kanunî Sultan Süleyman'ın Sancak Beyine Mektubu
Mohaç Meydan Muharebesi'nde Macar ordusunu mağlup eden Gazi Bali Bey'e Sancak Beyliği'nin alâmeti olarak iki tuğ daha verilir. Osmanlı padişahı Kânunî Sultan Süleyman, tuğ ile birlikte Sancak Beyi Gazi Bali Bey'e şu tarihî mektubu yollar: ~|~

 

"Yâdigârım ve muhterem lalam Gazi Bali Bey! Berhudar olasın, yüzün pak olsun!..
Sana Hz. Muhammed Mustafa'nın (sav) tuğunu verdik. Bunun şükrünü bilip yerine getiresin. Bilesin ki, bey olmak iki kefeli bir terazidir. Bir kefesi Cennet, diğer kefesi Cehennem'dir. Bir gün adaletle hükmetmek, 70 yıllık ibâdetten efdaldir. Ahireti hatırdan çıkarmayasın! Serasker olduğun yerlerde ve hükmünün geçtiği mahallerde bir kimseye zulüm ve düşmanlık etmekten şiddetle sakınasın! Ahirette bize hitap olunursa senin yakana yapışırım.

'Ol vilâyetleri kendi kılıcımla fetheyledim' demeyesin! Memleket, Allahü Teâlâ'nındır. Dikkat edip nefsine gurur getirmeyesin! Fetholunan kalelerin mal ve erzakını hep beytülmal için almışsın. Buna rıza?yı hümayunum yoktur. Beşte birini alıp kalanını İslâm askerine dağıtasın! İslâm askerinin ihtiyarlarını baba, orta yaşlılarını kardeş ve gençlerini oğul bilesin! Babalara hürmet edesin, oğullara şefkat gösteresin! İslâm askerine hiçbir vechile zorluk göstermeyesin! Nimeti bol veresin! Eğer hazinen tükenirse buraya bildiresin ki, bir?iki bin kese göndermekten aczim yoktur.
Halkın fakirlerini rencide etmekten şiddetle sakınasın ki, bizim halkımızı rahat görüp küffar halkı gıpta edeler. Meyl ve muhabbet bizim tarafa olsun.

Bir kimseyi hizmetinde kullandığın zaman da sakın evvelki hâline itimat eylemeyesin! Çok kimseler vardır ki, elinde fırsat olmadığı zaman zahidlik yüzünü gösterip, eline fırsat geçince Fir'avn ve Nemrud olur. O kimseleri tecrübe edip göresin. Eğer evvelki hâli son hâline uygunsa hizmetinde kullanasın.
İmdi ey Gazi Bali Bey! Sana dahî nasihatim odur ki, atın yürüğünü, kılıcın keskinini ve beyin bahadırını saklayasın! Allahü Teâlâ Hazretleri yolunu açık, kılıcını keskin eyleye ve seni küffar?ı hâksar üzerine mensûr ve muzaffer eyleye!.."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137