06 Ağustos 2014 Çarşamba 00:01
‘Kıyas yöntemiyle doğruya ulaşılmaz’
Ebu Basir şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)'a dedim ki: “Karşımıza öyle şeyler çıkıyor ki, bunların cevabını ne Allah'ın Kitabında, ne de Peygamberin sünnetinde bulabiliyoruz. Böyle meseleler hakkında kendimiz bir görüş beyan edebilir miyiz?”
Buyurdu ki: “Hayır, çünkü isabet etsen sevap almazsın ve eğer yanılsan Allah'a yalan isnat etmiş olursun.”
Ebu Şeybe şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum:
“İbn Şubrume'nin ilmi; el-Camia adlı kitabın karşısında zayi oldu. Bu kitap Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin dikte etmesi ve Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm)'ın el yazısıyla hazırlanmıştı. Bu kitap kimseye söyleyecek söz bırakmamıştır. Bu kitapta, helâl ve haramların bilgisi vardır. Kıyas taraftarları, kıyasla bilgiye ulaşmak istiyorlar; ancak bu onlara haktan uzaklaşmalarından başka bir katkı sağlamaz. Kıyas yöntemiyle Allah'ın dini açısından doğruya ulaşılmaz.”
Eban b. Tâğlib, Ebu Abdullah (aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder:
“Sünnet (İslâm’ın hükümleri) kıyas kabul etmez. Aybaşı halindeki bir kadının tutamadığı oruçları daha sonra kaza ettiği halde, kılamadığı namazları kaza etmediğini bilmiyor musun? Ey Eban! Sünnet kıyaslandığı zaman din ortadan kalkar.”
Osman b. İsa şöyle rivayet eder:
Ebu'l-Hasan Musa b. Ca’fer (aleyhisselâm)'a kıyas hakkında bir soru sordum. Buyurdu ki: “Sizin kıyasla ne işiniz var? Allah'a bir şeyi nasıl helâl 
kıldığı, nasıl haram kıldığı 
sorulmaz.”
Mes'ade b. Sadaka şöyle rivayet eder:
Bana Ca’fer Sâdık (aleyhisselâm) babasından rivayet etti ki: “Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) şöyle dedi: Bir kimse kıyas koltuğuna kurulursa, ömrü yanlışlıklar içinde geçer. Bir kimse, kişisel görüşüne dayanarak Allah'a kulluk sunarsa, ömrü boş işlere dalmakla geçip gider.”
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) şöyle 
dedi:
“Kişisel görüşüne dayanarak insanlara fetva veren kimse, bilmediği bir hususta Allah'a ibadet etmiş olur. Bilmediği bir hususta Allah'a ibadet eden kimse, Allah'a muhalefet etmiş olur. Çünkü bilmediği şeyleri helâl ve haram saymış olur.”
Hüseyin b. Meyyah babasından, o da Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
“İblis, kendisini Âdem (aleyhisselâm) ile kıyasladı ve şöyle dedi: ‘Beni ateşten, onu balçıktan yarattın.’ (Sa'd, 76) Eğer Allah'ın, Âdem'i yarattığı özü, ateşle kıyaslasaydı, bunun ateşten çok daha aydınlık ve nur saçan bir şey olduğunu görecekti.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137