08 Temmuz 2005 Cuma 00:00
Kulun asıl vazifesi
Hz. Peygamber (as) şöyle buyurur: "Münafığın alameti üçtür; Konuştuğunda yalan söyler. Söz verdiğinde sözünden döner. Kendisine güvenildiğinde hiyanetlik yapar" (Buhari, İman:24, Şahadet:28; Müslim, İman: 107 '59).
Kur'an da dikkat ederseniz Cenabı Hak muttakilerin vasfını da açıklıyor: "Gayba inanıyorlar. Namazlarını dosdoğru kılıyorlar. Allah'ın onlara takdir ettiği rızkı da infak ediyorlar, insanlara dağıtıyorlar" (Bakara, 2/3).
Kafirden bahisle, "Onları cennetle müjdelemenle cehennemden korkutman fark etmez, inanmazlar" Bakara, 26; Yasin, 36/10...) buyuruluyor.  Münafıktan bahsederken de, "Onların kalpleri hastadır" (Bakara,2/10) buyuruluyor. Hasta olduğu için de şekilden şekle girerler. On dakika önce başkadır, on dakika sonra daha başkadır.  Bir hal üzere durmaz. Dolaysıyla inanan kardeşlerimizin bu durmlara çok dikkat etmesi lazım. "Ben on dakika önce ne dedim, on dakika sonra ne diyorum! Allah korusun; benim imanım tehlikeye girer!" diye bir endişe ile imanını murakebe ve muhasebe etmesi lazım.
Nasıl olsa ben inandım. Nifak yoktur bende dememeli. Kendisini kontrol ve mürakabe etmeli. Çünkü Resulullah Efendimiz buyuruyor: "Hesaba çekilmeden evvel kendinizi hesaba çekiniz" İşte bu münasebetle, insan kendini hesaba çekerse, neyin ne olduğunu anlar Bu yanlışların farkına varır.
Şu ana kadar konuştuklarımızı tek bir cümlede özetlersek; "İnsanın yaratılış gayesi nedir?" şeklinde bir soru akla gelir. İnsanın ebedi dostu Allah'tır
İnsanın yaratılış maksadı ayeti kerime ile belli. Cenabı Vacibü'l Vücud Hazretleri: "İnsanları ve cinlari ancak Beni bilmeleri, tanımaları, ibadet etmeleri için yarattım" (Zariyat, 51/56) buyuruyor. İnsanın yaratılış maksadı ibadettir. Allah'ı tanımaktır. Allah'ı tanımayan varlık vazifesini yerine getirmiyor demektir. Dolayısı ile kul dünya ile ilgili bütün amellerini tamamlarken onun asıl meselesi Allah'ı tanıması, Allah'a ubudiyeti olmalıdır.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100