30 Ağustos 2008 Cumartesi 00:00
Kur'an akaidini tahrip etmeye çalışan misyonerler
Başta da ifade ettiğimiz gibi İngiliz ajanları İslam ülkelerinde
- Renk ayrımını
- Kabile ihtilaflarını
- Arazi ihtilaflarını
- Dini ihtilafları
- Kavmiyetçilik akımlarını körükleme hedefini benimsemişlerdir. ~|~

 

Dini ihtilafları körükleyebilmek için bu yol takip edilmiştir.
İşte böylece misyonerler yetiştirilir. Hindistan'da, Çin'de, Bolicistan'da hatta o çetin Afganistan'da Afrika'da, Amerika, Avustralya'da ve bu kıtaların en ücra köşelerinde adalarda hülasa dünyanın her noktasında bulunmuş, bizim gibi yetiştirilmiş ve oralardaki mezhepleri örf ve adetin, akaidin, alimi ve şahidi olmuş birçok zatın biraraya gelmesiyle husule gelmiş cemiyete Misyon Cemiyeti denir. Bu cemiyetin vazifesi Protestanlığı neşir ve tamim etmek gizli görevleri ise İngiliz siyaset ve menfaatinin temini için keşfiyatta ve teşvikiyatta bulunmaktır...

İ. Goldziher
Macar asıllı koyu bir Yahudi'dir. İslam Ansiklopedisi yazarlarındandır. Sâmi dilleri üzerine çalıştı. Tevrat, Talmud dersleri ve Yahudilik şuuru aldığı hocası Treudenberg'in gözetiminde 1833'de "Yahudiliğin Kur'an Üzerindeki Etkisi" konulu doktora tezini hazırladı. Suriye'ye gönderildi. Orada Tahir el-Cezairi ile beraber oldu. Mısır'a gitti. El-Ezher Üniversitesi'nde eğitim gördü. Muhammed Abduh'tan dersler aldı. "Tefsir Ekolleri" ve "İslam'da Akide ve Şeriat" isimli eserleri meşhurdur.
Zehirli fikirlerini ve tezini "Kur'an-ı Kerim'in vahiy mahsulü olmadığı" fikrine bina etmiştir. Kur'an'a hermenötik metodlar uygulamış, İncil ve Tevrat'ın da hak kitaplar olduğunu ispata çalışmıştır. Vahyi tartışmaya açmak, İslam'ın temel itikadî esaslarının zedelenmesine zemin hazırlayacak, bu vesileyle İslam aleminin birliği daha kolay bozulacaktı. Goldziher yaşadığı dönemdeki faaliyetleri ile bu fonksiyonu icra etmiştir.

Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.