01 Kasım 2008 Cumartesi 00:00
Kur'an-ı Kerim'e göre ehl-i kitap hüsrandadır
"De ki ; ey Ehl?i Kitap, siz Tevrat ve İncil'i ve size Rabb'inizden indirileni tutup (hükmünce) amel etmedikçe hiçbir şey üzere değilsiniz. Celalim hakkı için sana Rabb'inden indirilen bu Kur'an onlardan bir çoğunun azgınlığını ve küfrünü arttıracak. Artık sen o kafirler güruhu için tasalanma" (Maide: 68). ~|~

 

"Ey Kitap Ehli! Allah'ın ayetlerini niçin inkar ediyorsunuz? Oysa Allah ne yaptığınızı görüyor. De ki; ey Ehl?i Kitap, niçin iman edenleri Allah yolundan çeviriyorsunuz? Görüp durduğunuz halde niçin onun çarpıklığını istiyorsunuz? Allah yaptıklarınızdan gafil değil" (Al-i İmran: 98-99).
"Ey İman edenler! Eğer kendilerine daha önce kitap verilenlerden bir zümreye uyarsanız, onlar sizi imanınızdan çevirip yeniden kafir yaparlar" (Al-i İmran: 100).
"Bakmaz mısın, şu kendilerine kitaptan bir nasip verilmiş olanlara? Kendileri sapıklığı satın alıyorlar da istiyorlar ki siz de yolu sapıtasınız. Düşmanlarınızı Allah daha iyi bilir. Veli olarak Allah yeter, yardımcı olarak da Allah yeter" (Nisa: 44)
"Yahudi ve Hıristiyan olanlardan başkası cennete giremeyecektir dediler. Bu onların kuruntularıdır. 'Eğer doğru isseniz delillerinizi getirin' de" (Bakara: 111).
"Yahudiler 'Üzeyr Allah'ın oğlu' dediler. Hıristiyanlar da 'Mesih Allah'ın oğlu' dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri sözleri ki önceden küfredenlerin sözlerine benzetiyorlar. Allah kahretsin nereden saptırıyorlar? Hahamları ve rahipleri Allah'tan başka rabler edindiler. Meryem oğlu Mesih'i de. Halbuki hepsi de ancak bir ilaha ibadetle emrolunmuşlardı ki başka ilah yok. Ancak O, onların koştukları ortaklardan yüce ve münezzehtir" (Tevbe: 30-31).
"Ne Ehl?i Kitaptan olan kafirler, ne de müşrikler size Rabb'inizden hiçbir hayır indirilmesini istemezler. Ama Allah rahmetini dilediğ- ine tahsis eder. Allah büyüktür, ihsan sahibidir" (Bakara: 195).
"Ehl?i Kitaptan bir çokları sizi imanınızdan sonra küfre döndürmek isterler. Kendilerine hak zâhir olduktan sonra bunu içlerindeki hasetten dolayı yaparlar. Allah'ın emri gelinceye kadar onları affedip bağışla- yıverin. Şüphesiz ki Allah her şeye hakkıyla kâdirdir" (Bakara: 199)

Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.