09 Ağustos 2014 Cumartesi 00:02
‘Kur’an’ı avucumun içi gibi bilirim’
Hammad, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
“İmam’ın şöyle dediğini duydum: Hiçbir şey yoktur ki, onun hakkında bir ayet veya sünnet kapsamında bir açıklama olmasın.”
Ebu’l-Carud şöyle rivayet eder:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) buyurdu ki: “Size bir şey söylediğim zaman, bunun Allah’ın Kitabının neresinde yer aldığını sorun.”
Sonra başka bir konuşmasında şöyle buyurdu: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi), boşboğazlığı, malı bozgunculuk amacıyla kullanmayı ve çok soru sormayı yasakladı.” 
Bunun üzerine orada bulunanlar İmam’a dediler ki: “Ey Resûlullah’ın oğlu! Bunlar Allah’ın Kitabının neresinde yer alırlar?”
Buyurdu ki: “Allah Azze ve Celle, ‘Onların fısıldaşmalarının birçoğunda hayır yoktur. Ancak bir sadaka yahut bir iyilik yahut da insanların arasını düzeltmeyi isteyen müstesna’ (Nisa, 114) buyurmuştur. Ve, ‘Allah’ın geçiminize dayanak kıldığı mallarınızı aklı ermezlere vermeyin’ (Nisa, 5) buyurmuştur. Ve, ‘Açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın’ (Mâide, 101) buyurmuştur.”
Mualla b. Huneys şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: “İki insanın hakkında ihtilaf ettikleri hiçbir mesele yoktur ki, buna ilişkin bir temel (aslı) Allah Azze ve Celle’nin Kitabında olmasın. Ancak sıradan insanların akılları bunlara ermez.”
Abdu’l-A’lâ b. A’yen şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum:
“Ben, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin çocuğuyum. Ben, Allah’ın Kitabını en iyi bilen kimseyim. Kur’an’da ilk yaratılış anlatılır. Kıyamet gününe kadar olacaklar da açıklanır. Göklerin ve yerin haberi onda yer alır. Cennet ve cehennemin haberi de... Bugüne kadar olanların, olacakların haberlerini vermektedir. Kur’an’ı avucumun içi gibi bilirim. Allah, ‘Onda her şeyin açıklaması vardır.’ Buyurmuştur.”
İsmail b. Câbir Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder: “Allah’ın Kitabında, sizden öncekilerin haberi, sizden sonrakilerin bilgisi ve sizin aranızda yaşanan meselelerin çözümü yer alır. Bunları da biz biliriz.»
Sema’e, Ebu’l-Hasan Musa (b. Ca’fer aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
İmam’a dedim ki: Allah’ın Kitabında ve Peygamberinin sünnetinde her şey var mıdır? Yoksa siz de mi bazı açıklamalar ekliyorsunuz?”
Buyurdu ki: “Bilâkis, her şey Allah’ın Kitabında ve Peygamberinin sünnetinde yer alır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137