09 Mayıs 2015 Cumartesi 00:01
Kur’ân’da her şeyin açıklaması vardır
Helâl, haram ve insanların ihtiyaç duydukları her şeyle ilgili olarak kitapta veya sünnette bir açıklama mutlaka vardır.
Mürazim Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
“Allah Tebareke ve Teâlâ, Kur’ân’da her şeyin açıklamasını indirmiştir. Allah, kulların ihtiyaç duydukları hiçbir şeyi eksik bırakmamıştır.
Bir insan, ‘Keşke Kur’ân’da bu hususta bir ayet indirilmiş olsaydı’ diyemez. Çünkü mutlaka onunla ilgili bir âyet vardır.”  
Ömer b. Kays, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
İmam’ın şöyle dediğini duydum: “Allah Tebareke ve Teâlâ, ümmetin ihtiyaç duyduğu her şeyi Kitabında indirmiş ve Peygamberine açıklamıştır. Her şey için bir sınır ve ona delâlet eden bir kanıt koymuştur. Bu sınırı aşanlar için de bir sınır (ceza) koymuştur.”
Süleyman b. Harun şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Allah’ın, yarattığı hiçbir helâl ve haram yoktur ki, bir evin sınırının olması gibi bunun da bir sınırı olmasın. Öyle ki yola düşen kısım yolundur, eve düşen kısım da evindir. Dolayısıyla tırmalamanın ve onun dışındaki saldırıların, bir kırbaç veya yarım kırbaç vurmanın bile cezası belirlenmiştir.”
Hammad, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
İmam’ın şöyle dediğini duydum: “Hiçbir şey yoktur ki, onun hakkında bir ayet veya sünnet kapsamında bir açıklama olmasın.”
Ebu’l–Carud şöyle rivayet eder:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) buyurdu ki: “Size bir şey söylediğim zaman, bunun Allah’ın Kitabının neresinde yer aldığını sorun.”
Sonra başka bir konuşmasında şöyle buyurdu: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi), boşboğazlığı, malı bozgunculuk amacıyla kullanmayı ve çok soru sormayı yasakladı.”
Bunun üzerine orada bulunanlar İmam’a dediler ki: “Ey Resûlullah’ın oğlu! Bunlar Allah’ın Kitabının neresinde yer alırlar?”
Buyurdu ki: “Allah Azze ve Celle şöyle buyurmuştur: ‘Onların fısıldaşmalarının bir çoğunda hayır yoktur. Ancak bir sadaka yahut bir iyilik yahut da insanların arasını düzeltmeyi isteyen müstesna.’ (Nisa, 114). Ve buyurmuştur: ‘Allah’ın geçiminize dayanak kıldığı mallarınızı aklı ermezlere vermeyin.’ (Nisa, 5). Ve buyurmuştur: ‘Açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın.’ (Mâide, 101).”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.