03 Mayıs 2003 Cumartesi 00:00
?Kutlu Doğum' haftası, Mayıs ayında kutlanacak
Kutlu Doğum Haftası, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ortak gerçekleştirilen etkinliklerle 1989 yılından bu yana kutlanıyor.

Yine Hicri takvime

göre kutluyoruz

Başlangıçta Hicri takvime göre gerçekleştirilen kutlamalar, yaz ayına rastlaması ve etkinliklere katılacak üniversitelilerin (öğrenci?öğretim üyesi) güçlüklerle karşılaşması nedeniyle, 1994 yılında alınan bir kararla kutlamalar Miladi takvime uyarlanmıştı. Miladi takvimle 2002 yılına kadar devam eden etkinlikler, yeni alınan bir karar uyarınca, artık yine Hicri takvime göre gerçekleştirilecek. Bu nedenle de "Kutlu Doğum" haftası, mayıs ayında kutlanacak.

Bir dönemler

Mevlid Kandili kutlamaları

Hazreti Peygamber'in doğum günü olarak kabul edilen Mevlid?i Nebevi (Hicri Rebiulevvel ayının 12. gecesi), yüzyıllardır "Mevlid Kandili" olarak kutlanıyor. Mevlid Kandili (Hz. Peygamberin doğumu) ilk defa Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından 13. Yüzyıl'da haftalarca süren etkinliklerle kutlan~|~ıyordu. Kutlamalara, İslam dünyasından çeşitli alimler, sanatkarlar çağırılıyor, şölenler yapılıyor, aşlar dağıtılıyor, yoksullar giydiriliyor, hastalar bizzat Gökbörü tarafından ziyaret ediliyordu. İşin bilimsel ve sanatsal yönünün yanında toplumsal yönüne de ağırlık verilen kutlamalar, çeşitli zamanlarda Selçuklular'da ve Osmanlılar'da da devam etti.

Vesiletü'n Necat ve

Süleyman Çelebi

Süleyman Çelebi'nin kaleme aldığı Vesiletü'n Necat isimli şiirin, Mevlid adıyla, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okunmasıve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında oluşan milli ruhun ifadesi olarak değerlendiriliyor.

"Türk Milleti'nin dini hayatı ve tefekkürü cami duvarları ile sınırlı kalmamalıdır. Hayatın içinde canlı bir şekilde hissedilmeli veyaşatılmalıdır" görüşünü savunan din adamları, değişen ve modernleşen hayatın kargaşasına karşılık, yeni iletişim araçlarının getirdiği düşünce dünyası, dini tefekkürün ve hayatın canlanabilmesi için yeni imkanlar sunulması gerektiğini dile getiriyorlar. Mevlid Kandili, yüzyıllardır dindarlığın öz ürünü ve milletin gönül coşkusunun yanında Peygamber sevgisinin de bir ifadesi olarak kabul ediliyor.

Dış dünyada

Kutlu Doğum etkinilikleri

Ankara'da 15 yıl önce başlayan kutlama, artık Türk dünyasına, Balkanlar'a, Kıbrıs'a, Avrupa, Amerika ve dünyanın birçok ülkesine yayılmış durumda. Öte yandan, bu yılki kutlamalar, takvimdeki değişiklik nedeniyle 13?19 Mayıs tarihleri arasında konferans, panel ve diğer sosyal?kültürel faaliyetlerle gerçekleştirilecek. Etkinliklerle, Hazreti Peygamber'in insanın mutluluğuna yönelik mesajlarının, günümüz şartları da dikkate alınarak geniş kitlelere iletilmesi hedefleniyor.

"Sevdiklerinize Bir Gül Verin"

Bu yılki "Kutlu Doğum Haftası" çerçevesinde düzenlenen programlarda, ağırlıklı olarak "Hz. Peygamber'in Aile Hayatı", "Hz.Peygamber'de Çocuk Sevgisi", "Hz. Peygamber'e Göre Kardeşlik, Sevgi, Saygı ve Hoşgörü" konuları üzerinde durulacak.

Etkinlikler, ilahiyat fakülteleri, diğer fakültelerin öğretim üyeleri ve müftülüklerin işbirliği ile gerçekleştirilecek. Ayrıca, hafta dolayısıyla 16?18 Mayıs 2003 tarihleri arasında ''Hz. Peygamber'in Tebliğ Metodu Işığında İslamın Güncel Sunumu" konulu bir sempozyum da düzenlenecek.

Bilim adamlarının katılımıyla 16 Mayıs 2003 Cuma günü saat 14.00'te Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda başlayacak sempozyum, 18 Mayıs 2003 Pazar günü yapılacak değerlendirme toplantısıyla sona erecek. Kutlamalar çerçevesinde, "Sevdiklerinize Bir Gül Verin" kampanyası da düzenlenecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137