21 Ekim 2009 Çarşamba 00:00
Âlimler peygamberlerin vârisidir
Takva hali sana gerekli iştir. Allah yolunun gerçek erlerine uy. Nefsine uyar olma. Şeytan ve kötü arkadaşlarından kaç! İman sahibi, bunların cihadından fariğ olmaz. Bunların elinden kurtulup başını dışa çevirmez. Nefisle cihad etmekten alnının teri kurumaz. Onun üzerinden ne zırhı çıkar, ne de atının eğeri sökülür. ~|~

 


O büyükler, uykuyu yenmek için uyurlar. Nefse karşı çarpışmak için yerler. Zaruret olmadan konuşmazlar. Onlarda âdet, susmaktır. Ancak Rabb'larının kaderi onları konuşturur. İlahi fiiller onları konuşturur; onlar bunun farkına varmazlar. Benlikleri ölmüştür. Yarın kıyamet günü duyular nasıl konuşursa, burada onlar öyle konuşur. Onları Allah konuşturur. Allah herkesi konuşturmaya güçlüdür. Sebebler yaratılır; onlar da konuşurlar. Herhangi bir iş için onların kullanılması gerekince, sebebler hazır olur.
Allah'ın dileği üstündür. Arzu ettiği şeyi yapar. O büyüklerin bu şekilde konuşmaları bir hikmete dayanır. Peygamberlerin vefatı sonunda, yerlerini (irşad vazifesini) bu büyükler aldı. Bir hüccet olarak konuşurlar. Her konuşmaları bir hükme dayanır. Yarın kıyamet günü olunca, halkın özrü kalmaz. Çünkü müjde ve çekinme mevzuunda, her sözü bu büyükler beyan etmiştir.
Pegamberlerden sonra halk, yararını onlardan öğrenecektir. Peygamberimiz:
-"Alimler, peygamberlere varistir," buyuruyor.
Asıl veraset, yukarıda anlattığımız ve daha yukarıda anlatacağımız huyları benimsedikten sonra başlar.
***
Ey Cemaat! Allah'ın nimetlerine şükredin. Sizde bulunan nimetleri O'ndan görün. Çünkü yaratanımız buyurdu:
-" Sizde bir nimet varsa, o Allah'tandır." (16/53)
Hani O'nun nimetlerine şükrünüz? Halbuki O'nun iyilikleri sizi sarmıştır. Nimetleri içinde dönüp duruyorsunuz.
Halin nicedir, iyiliği başkasından gören çaresiz!.. Bir taraftan iyiliği Allah'dan başkasına mâl edersin, beri yana döner, nimeti az bulursun!.. Size gerekmeyeni, yaramazı neden beklersiniz?.. Allah'ın verdiği kuvvet ve kudreti O'na isyanda harcamanıza sebeb ne?..
Ey evlâd! Yalnız kaldığın zaman, seni kötü işten koruyacak duyguya muhtaçsın. Ayak kaymasını önleyecek tedbirin olmalı. Hakkın her an seni kontrol ettiğini içinden sezmelisin. Bu düşünceler varlığını sarmalı. Anlattıklarımıza şiddetle ihtiyacın vardır. Benliğini bu öğütlerle donattıktan sonra nefiste cenge çıkmak kabil olur.
Halk arasında büyük olarak tanınan kimseleri ufak bir hata yıkabilir; zahidleri şehvetler perişan eder. Ebdâlleri, maddi varlığını manevî varlığa katmak isteyenleri, yersiz düşünce süründürür. Bilhassa, yalnızlık hallerinde, kötü fikirlerden kendilerini korumaları gerektir.

Fethû'r-Rabbanî, Abdülkâdir Geylanî

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100